reklamı kapat

POPÜLER

Sanal asistan Bixby, Samsung’un başına bela oldu

Samsung‘un heyecan uyandıran amiral gemisi modelleri Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ile birlikte akıllı asistan Bixby de duyurulmuştu. Bu sanal asistanın Siri’ye rakip olması ve Galaxy S8’in en ilgi çekici özellikleri arasında yer alması gerekiyordu. Fakat Samsung, Bixby’nin İngilizce anlamama problemini bir türlü aşamıyor. Bu da firma için sıkıntılı yeni bir dönemin yaklaştığını gösteriyor.

Samsung’un geliştirdiği Bixby şimdilik sadece Güney Kore‘de hizmet veriyor. Bu durum da akıllı asistanın kullanım alanını fazlasıyla kısıtlıyor. Firmanın asıl amacı Bixby’yi İngilizce ile uyumlu hale getirmek. Böylece sanal asistanın kullanım alanı genişleyecek. Firmanın da farklı dillere odaklanmak için zamanı kalacak. Ancak İngilizce noktasında bir türlü istenen ilerleme kaydedemiyor. Öyle ki bu durum Bixby’nin İngilizce’yi anlama sorunu yaşadığı şeklinde yorumlanıyor.

Paylaşılan son bilgilere bakılırsa Samsung henüz bu problemi aşma noktasına gelebilmiş değil. Sanal asistanın sesli komut alabilmesi için İngiliz dilinin yapısını kavraması gerekiyor. İngilizce’de kelimelerin farklı bir dizilişe sahip olması cümlenin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamayı zorlaştırıyor. Öte yandan Samsung’un İngilizce üzerinde çalışabilmek için yeterli örneğe sahip olmadığı söyleniyor. Firmanın Bixby’yi geliştirebilmek adına bünyesine kattığı Viv Labs de bu probleme çözüm sunamıyor.

Tüm bu olumsuz gelişmeler doğrultusunda Bixby’nin İngilizce olarak kullanılması sonbahar aylarına sarkacak gibi görünüyor. Bahsi geçen problemler çözülmezse sanal asistanın kullanıma sunulması daha da gecikecek. Bu durum da Samsung‘a ciddi bir prestij kaybı yaşatacak.