reklamı kapat

POPÜLER

General Motors Bolt sürücüsüz otomobil

Motosiklet sürücüsünden “sürücüsüz otomobile” kaza davası

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden General Motors, bir motosiklet sürücüsü tarafından dava edildi. Sürecin arkasında sürücüsüz otomobil modelinin karıştığı bir kaza bulunuyor.

Kendi tamamen sürücüsüz otomobil modellerini geliştiren ve gerçek yollarda test eden General Motors, bu araçlardan bir tanesiyle kısa süre önce kazaya karıştı. Gerçekleşen kazanın, şerit değiştirmeye yönelip bu kararından vazgeçen bir otonom Chevy Bolts’un arkadan gelen motosiklet sürücüsü Oscar Nilsson‘a çarpmasıyla gerçekleştiği açıklanıyor. Araç şerit değiştiriyor diye bulunduğu şeritte hızlanan Nilsson, aracın bu kararından vazgeçmesi ve kendisine çarpmasıyla yere düşüyor ve yaralanıyor. Aldığı yaralar nedeniyle işe gidemeyen ve maddi kayıp yaşayan sürücü, büyük ihtimalle bu konularda uzman bir hukuk bürosunun desteğiyle firmayı hemen mahkemeye veriyor. General Motors ise tahmin edebileceğiniz üzere bu olayda kendisini suçlu görmüyor. Nilsson’un güvenli olmadan aracın şeritine girdiğini belirten firma, işi sonuna kadar götürmek ve suçsuzluğunu ispatlamak istiyor.

Sürücüsüz otomobiller ve kazalar

Bu olayın nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz ancak halen sürücüsüz otomobiller için yasal birçok boşluk bulunuyor. Birçok otorite sürücüsüz otomobillerin yapacağı kazalardan kimin sorumlu tutlacağını araştırıyor. “Sürücüsüz otomobil birisini öldürürse cezasını kim çekecek?” gibi sorular halen cevap bulmuyor. Sürücüsüz otomobillerin karıştığı kazalardaki kasko / ceza durumu hakkında da kesin cevaplar yer almıyor. İşte bu yüzden de otonom yani sürücüsüz otomobiller için daha önümüzde uzun bir yol bulunuyor.

İlginizi çekebilir