reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

General Motors
General Motors
General Motors

General Motors, sürücüsüz taksi servisi için tarih verdi

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden General Motors, sürücüsüz taksi servisi için tarih verdi.

Uberi Lyft ile Waymo gibi şirketlerin aktif olarak girmek istediği sürücüsüz taksi servis işletmecileri arasına General Motors da katılıyor. Kısa süre önce bir basın toplantısı düzenleyen şirket, sürücüsüz taksi servisini 2019 yılında faaliyete geçeceğini açıklıyor. Bu adımla benzer altyapıyı 2021 yılında hayata geçirecek en büyük rakip Ford‘un önün geçecek GM, taksi altyapısının geleceğini oldukça iyi görüyor. Sürücüsüz robot taksilerin “sıfır kaza, sıfır emisyon ve sıfır trafik tıkanıklığı” yaratacağını belirten şirket, normal taksilerdeki tüm sorunların da tarih olacağını belirtiyor. Şirket, sürücüsüz taksilerde istemediğiniz müziği dinlemeyeceksiniz ya da ürkütücü sürücüler ile karşılaşmayacaksınız diyor.

General Motors 1908 yılında bu yana üretim yapıyor

Chevrolet Bolt EV otomobillerin kullanılacağı sürücüsüz taksi servisi, şirketin geleceği için büyük önem arz ediyor. 100 yılı aşkın süredir otomobil üretten ve bunu gelecekte de devam ettirmek isteyen şirket, bu alanda önemli yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz yıl 500 milyon dolara Cruise şirketini satın alan GM, LIDAR radarlar üreten Strobe şirketini de bünyesine katmak istiyor. Henüz otonom kontrol konusundan Waymo kadar iyi olmadığı belirtilen otomotiv devi, yaptığı atılımlar ile 2019 yılında kendisi tarafından yönetilecek sisteme hazır olmak istiyor.