reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Sürücüsüz taksi
Nissan Sürücüsüz taksi

Nissan, sürücüsüz taksi servisi için halka açık testlere başlıyor [Video]

06 Aralık 2017

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Nissan, sürücüsüz taksi serviyle halka açık yapılacak testler için tarih verdi.

Birçok üretici gibi Nissan da sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışma gösteriyor. Bu noktada DeNa ile ortaklık yaparak sürüsüz taksi servisi de kuran üretici, halka açık testlere 2018‘de başlamak istiyor. Japonya içerisinde yapılan testlerde kişiler mobil uygulamadan sürücüsüz taksi çağırabilecek ve belirledikleri yere hızlıca gidebilecek. Aracın prototip testlerine Tokyo’da devam eden şirket, halka açık süreçle tüm sistemi ihtiyaçlara bağlı olarak mükemmel hale getirecek. Easy Ride adı altında kurulan taksi sisteminde tüm ödeme işlemleri telefon üzerinde halledilebilecek ve süreçte Nissan Leaf marka sürücüsüz otomobiller kullanılacak. Elektrikli olan bu otomobiller, bünyelerinde yer alan otonom kontrol donanımlarıyla yoğun trafikte bile güvenli bir yolculuk sunacak.

Sürücüsüz taksi

Nissan, sürücüsüz taksi sistemi üzerinde 2017 Ocak ayında bu yana çalışıyor

2018‘de halka açılacak sistemin tamamen kullanıma girmesi için her şey yolunda giderse 2020 yılında olacak. Bu açıdan 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nda bu sürücüsüz taksilerden kullanmak isteyen şirket, erken denemeler ile işi şansa bırakmak istemiyor. Şirket otonom Leaf modelini hali hazırda İngiltere içerisinde de test ediyor. Yani araç her türlü trafik şartına aktif olarak hazırlanıyor.

Video

YORUMLAR