reklamı kapat

POPÜLER

Amazon şirketinden fütüristik sürücüsüz taksi

Amazon şirketinden fütüristik sürücüsüz taksi [Video]

Dünyanın en büyük alışveriş firması Amazon, farklı alanlarda da çalışmaya devam ediyor. Bu sefer bir sürücüsüz taksi gündemde.

Amazon, geçtiğimiz aylarda 1 milyar dolardan fazla bir rakam ile Zoox firmasını bünyesine katmıştı. 1.000 kadar çalışan sahip olan Zoox, dakikalar önce hazırladığı fütüristik sürücüsüz taksi modelini görücüye çıkardı. Dört kişiyi bir sürücüye ihtiyaç olmadan rahatlıkla taşıyabilecek şekilde hazırlanan araç, Amazon’un sürücüsüz taksi tarafında elini oldukça güçlendirecek bir seçenek konumunda yer alıyor. 3.63 metre uzunluğu bulunan araç, birçok benzerinden farklı olarak 120 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Bu da onu otoban kullanıma ve yeri geldiğinde şehirler arası yollara uygun hale getiriyor. Gelişmiş kamera, radar ve LiDAR sistemleriyle donatılan ürün, bunları özel geliştirilen yapay zeka birimiyle birleştirerek rahatlıkla güvenli şekilde yol alabiliyor. Görünüşü gerçekten güzel olan ve içerisinde dokunmatik kontrol panelleri barındıran Zoox imzalı sürücüsüz taksi, elbette elektrikli bir altyapı üzerine kuruluyor. Modelde 133 kWh gibi büyük bir pil paketi yer alıyor. Bu pil paketinin araca 16 saatlik bir sürekli kullanım ömrü getirdiği Amazon / Zoox tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Amazon, Zoox imzalı bu sürücüsüz taksi ile büyük düşünüyor

Bu sürücüsüz taksi şimdilik ABD için düşünülüyor ve geniş çaplı bir çıkış öncesinde geniş testlerin yapıldığı aktarılıyor. Geleceğin bir parçası olan şirin görünümlü araç, arkasında Amazon’un inanılmaz geniş maddi gücü olduğundan birçok rakibini daha şimdiden geride bırakmayı başarıyor.