reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz ilk taksi yola çıktı

26 Ağustos 2016

İnsansız ilk taksi seferlerine başladı. Bu tecrübeyi ilkler arasında yaşamak isteyenler için yapımcılar teste davet ediyor.

Teknolojinin ilerlemesi insan hayatını her alanda etkilemeye devam ediyor. Otomatik pilotlu binek araçların ardından şimdi de sürücüye ihtiyaç duymayan taksiler hayatımıza girmeye başladı. İlk sürücüsüz taksi yapılan son testlerin ardından Singapur’da yola çıktı. Projenin sahibi nuTonomy firması taksiyi test etmek isteyen kullanıcaları uygulamalarını indirip test etmeye çağırıyor.

Taksi şu anda sadece Singapur’da teknoloji şirketlerinin bulunduğu Yüksek Teknoloji Caddesinde hizmet sunacak. Mitsubishi‘nin elektrikli modeli olan i-MiEv ile hizmet veren sürücüsüz takside ilk başlarda herhangi bir olumsuz durum yaşanmasını engellemek amacı ile bir tane mühendis direksiyonun başında hazırda bekleyecek. nuTonomy aynı zamanda sürücüsüz yarış arabası üretiminde olan önemli temsilcilerden bir tanesi. Bir diğer önemli otomobil üreticilerinden olan Volvo, geçtiğimiz günlerde Uber ile 300 milyon dolarlık anlaşma ile sürücüsüz araç üretimi için bir ortaklık kurmuştu. Bu da gelecekte bu tarz haberleri daha çok duyacağımızın bir göstergesi olabilir.

YORUMLAR