reklamı kapat

POPÜLER

Ortaklık açıklandı; Otonom teknolojiye sahip Peugeot 3008s bu yıl yola çıkıyor

04 Mayıs 2017

GTI versiyonunu beklediğimiz 3008 Peugeot’nun gelecekte yer vereceği otonom sürüş teknolojilerinin oyunucu olarak karşımıza çıktı. 3008s versiyonuyla teste çıkacak olan otonom teknolojili model Peugeot ve nuTonomy’nin ortaklığıyla geliştirilecek.

Peugeot’nun adeta baştan yaratarak kaşımıza çıkardığı 3008 markanın gelecek planlarında da başrol oyunucusu olacak gibi gözüküyor. Yakın zamanda 2017 Avrupada Yılın Otomobili ödülüne layık görülen 3008’i geleceğin ulaşım teknolojileri arasında artık kaçınılmaz olarak tanımlanan otonom sistemlerle harmanlamak için yola çıkan Peugeot bunun ilk adımını resmi olarak attı. Ortaklığın diğer cephesindeyse ilk sürücüsüz taksi projesiyle Ağustos ayında Singapur’da yollara çıkan nuTonomy var.


PSA grubunun resmi kaynaklarından duyurulan ortaklık açıklamasında nuTonomy ekibinin sürücüsüz araç yazılımlarını bu yaza kadar 3008’e uyarlayarak entegre edeceği ifade edilirken 3008s adıyla yollara çıkacak olan bu versiyonun ilk testlerinin eylül ayında başlayacağı duyuruldu. Projenin yürütüleceği yerse ilk sürücüsüz taksi hizmetinde olduğu gibi Singapur olacak. Bu ortaklık kapsamında nuTonomy’nin otonom sürüş teknolojisi üzerine geliştirdiği sistemle birlikte Peugeot’nun AVA (Autonomous Vehicle for All) departmanı da sistemin tüm modellere uyumluluğu konusunda birlikte hareket edecek. Ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulunan PSA grubunun geliştirme sorumlularından Anne Laliron; “Bu ortaklık tamamen otonom araçlara geçiş konusunda büyük bir adım. Ortaklıkla birlikte müşterilerimize mobilite alanında farklı çözümler sunabilmeyi hedefliyoruz. nuTonomy’nin ekibiyle çalışma imkanı heyecanlı ve bir o kadar da mutluyuz.” diyerek ileriki dönemde bu ortaklığın gelişmiş bir konsept ile taçlanabileceğinin sinyallerini verdi.