reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz de savaşa dahil oldu: CLA180 Star Wars Edition

Star Wars’ın asfalttaki temsilcileri çeşitlenmeye devam ediyor. Bu kez projenin başında Mercedes CLA180 var.

Milyonlarca hayran kitlesine sahip olan Star Wars efsanesi bu güne kadar birçok projeyle meraklılarıyla buluştu. Koleksiyon figürlerinden oyuncaklarına posterlerinden oyunlarına kadar Star Wars meraklıları serinin bir parçasını ellerinde bulundurmak için talep gösteriyor. Star Wars’ı dört tekerlek üzerinde temsil eden projelere Nissan’ın SUV modeli Rogue‘un özel versiyonuyla geçtiğimiz dönemde tanık olmuştuk. Bu seferki projenin başrolündeyse Mercedes-Benz var. Mercedes Japonya tarafından gerçekleştirilen projeyle birlikte CLA180 isteyenleri karanlık isteyenleriyse iyilerin tarafına geçirecek.


Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı versiyonda satışa sunulacak olan CLA180 Star Wars Edition’ın her versiyonundan sadece 60 adet üretilecek. Toplamda 120 adetlik rakamla sınırlandırılan bu versiyonda beklenildiği gibi sadece donanımsal farklılıklar göze çarpıyor. 18 inçlik AMG tasarım jantların kullanıldığı modellerin en önemli farklılıkları içeride göze çarpıyor. Araçların kapılarını açtığınızda yere yansıyan Star Wars yazısı özel bir araçta olduğunuzu hissettiren ilk detay. Karanlık tarafı simgeleyen siyah versiyonda iç ambiyans rengi şeytani kırmızıyla tamamlanıyor. İmparatorluk tarafının koruyucuları fırtına birliklerini temsil eden beyaz versiyonda da siyah renk AMG parçalarını görmek mümkün. Bu ayrı noktaların yanında her iki versiyonda da ortak olarak sunulan karakteristik özellikler var. Örneğin, kontağı açıp kapattığınız zaman içeride R2-D2‘nin uyarısıyla karşılaşabiliyorsunuz. Chewbacca, Luke Skywalker, Obi-wan Kenobi ve Han Solo’yu gösteren cam tentelerinin kullanıldığı araçlarda tersi yönde bakıldığında “Güç seninle olsun” yazısı beliriyor. İçerideki paspaslar da Star Wars temasıyla gelen parçalar arasında.

Güç ünitesi ayağında herhangi bir değişiklik bulunmayan bu versiyonlarda 121 beygir güç ve 200 Nm tork üreten 1.6 litrelik motor kullanılıyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan bu modellere sahip olmak isteyen kişilerin yaklaşık 5 milyon Japon Yeni‘ni gözden çıkarması gerekiyor. Mercedes’in karanlık tarafa geçme ihtimali olan şu günlerde 4 Mayıs Dünya Star Wars gününüz kutlu olsun.