reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Tesla Roadster Elon Musk Mars Falcon Heavy

SpaceX, Elon Musk’ın Tesla Roadster’ını Mars’a götürebilir!

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, birden fazla erteleme gören Falcon Heavy‘nin ilk kalkışı için çok konuşulacak bir kargo seçmiş görünüyor.

Falcon Heavy, SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roket modeli konumunda. Temel olarak üç tane Falcon 9‘u bir araya getiren roket, normalde kasım ayında ilk uçuşuna çıkıyordu. Bunu daha sonra aralık ayına erteleyen ve yakın zaman önce de önümüzdeki ocak ayına atan şirket, rokete beklenmedik bir kargo yükleyecek gibi görünüyor. Resmi Twitter hesabından bir açıklama yapan Elon Musk, kendi Tesla Roadster‘ının rokete yüklenebileceğini belirtiyor. Aracın Falcon Heavy ile birlikte Mars yörüngesine gideceğini söyleyen Musk, bu sırada araçta David Bowie’nin Space Oddity şarkısının çalacağını belirtiyor. Ünlü CEO ayrıca roket yolculuk sırasında patlamazsa aracın milyar yıl derin uzayda kalacağını da sözlerine ekliyor. 64 bin ton yük taşıyabilecek kapasitede olan roket için bu yük sorun olacak gibi durmuyor ancak Musk süreç için kesin konuşmuyor.

Falcon Heavy, SpaceX’in ve Elon Musk’ın Mars hedefi için çok önemli

En büyük hedefi insanoğlunu Mars‘a götürmek olan şirket, Heavy üzerinde üç adet Dünya’ya geri iniş yapabilecek roket kullanıyor. Bu kombinasyon uzay yolculuklar için daha yüksek güç anlamına gelirken, ocak ayındaki kalkışın Cape Canaveral üssünde yapılacağı söyleniyor. Efsane Apollo 11‘in kalkış noktasında havalanacak roket, herkes için büyük önem arz ediyor.

İlgili video