reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Roadster SpaceX Falcon Heavy

Elon Musk’ın Tesla Roadster’ı Mars’a işte böyle gidecek

Elon Musk zaman zaman ilginç çıkışlar yapabiliyor. Bunların arasında en ilginci ise kuşkusuz kendi Tesla Roadster modelini Mars’a götüreceğini açıklaması. Ortaya çıkan görsel ise bunun gerçekten olacağını gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta resmi Twitter hesabından bir açıklama yapan Elon Musk, kendi Tesla Roadster‘ının rokete yüklenebileceğini belirtmişti. Aracın detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz Falcon Heavy ile birlikte Mars yörüngesine gideceğini söyleyen Musk, bu sırada araçta David Bowie’nin Space Oddity şarkısının çalacağını belirtiyor. Ünlü CEO ayrıca roket yolculuk sırasında patlamazsa aracın milyar yıl derin uzayda kalacağını da sözlerine ekliyor. 64 bin ton yük taşıyabilecek kapasitede olan roket için bu yük sorun olacak gibi durmuyor ve ortaya çıkan görsel süreci kesinleştiriyor. İlk jenerasyon Tesla Roadster‘ı kargo taşıyıcı üzerinde gösteren fotoğraf, Musk‘ın bu çılgın işi gerçekten yapacağını kanıtlıyor.

Elon Musk Tesla Roadster SpaceX Falcon Heavy

Tesla Roadster, Falcon Heavy ile Mars’a gidecek

Falcon Heavy, SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roket modeli konumunda. Temel olarak üç tane Falcon 9‘u bir araya getiren roket, normalde kasım ayında ilk uçuşuna çıkıyordu. Bunu daha sonra aralık ayına erteleyen ve yakın zaman önce de önümüzdeki ocak ayına atan şirket, şu an roketin son kontrollerini gerçekleştiriyor. En büyük hedefi insanoğlunu Mars‘a götürmek olan şirket, Heavy üzerinde üç adet Dünya’ya geri iniş yapabilecek roket kullanıyor. Bu kombinasyon uzay yolculuklar için daha yüksek güç anlamına gelirken, ocak ayındaki kalkışın Cape Canaveral üssünde yapılacağı söyleniyor.

İlgili Video