reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy Elon Musk

Elon Musk, en güçlü roket Falcon Heavy ile tarih yazıyor [Video]

SpaceX‘in uzun süredir ilk kalkışını yapması beklenen en güçlü roketi Falcon Heavy, dakikalar önce ilk statik ateşleme testine sokuldu.

Falcon Heavy, SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roket modeli konumunda. Kasım ayından bu yana ilk uçuşuna çıkmasını beklediğimiz roket, en sonunda o aşamaya gelmiş görünüyor. Biraz önce Kennedy Uzay Üssü’nde statik motor ateşeleme testleri yapılan roket, gözlemleyenlerin söylediği kadarıyla denemden sorunsuz ayrılmış durumda. Testler sırasında bünyesinde yer alan tam 27 tane Merlin 1D motoru ateşlenen roket, aşağıda görebileceğiniz üzere “gücünü gösteren” çok büyük bir bulut oluşturuyor. Temel olarak üç tane Falcon 9‘u bir araya getiren roket, akıllara durgunluk verecek bir güç sunuyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada roketin kalkışta yaklaşık 5 milyon pound itme kuvveti ürettiği belirtiliyor. Bu da tam 18 adet dev yolcu uçağı Boeing 747‘ye eş değer güç anlamına geliyor.

Falcon Heavy, SpaceX ve Elon Musk’ın en önemli çalışması

En büyük hedefi insanoğlunu Mars‘a götürmek olan şirket, Heavy üzerinde üç adet Dünya’ya geri iniş yapabilecek roket kullanıyor. Bu kombinasyon uzay yolculuklar için daha yüksek güç anlamına gelirken, roketin kargosu da oldukça dikkat çekiyor. Bilmeyenler için Elon Musk, Heavy içerisine ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini yükleyerek Mars’a göndermek istiyor. Bunu ciddi ciddi yapan Musk, Twitter’dan yaptığı açıklamalarla da heyecanı artıyor. Birçok kişi farkında olmasa da uzay konusunda yeni bir yol ayrımına doğru gidiliyor. Musk’ın son dakika açıklamasına göreyse kalkış önümüzdeki hafta yapılıyor. Yani her şey yolunda görünüyor.

Video