reklamı kapat

POPÜLER

Tianlong-3

Çin’in Tianlong-3 isimli roketi statik ateşleme sırasında havalandı ve daha sonra yere çakıldı [Video]

Çin’de geliştirilen Tianlong-3 isimli roketi statik ateşleme sırasında adeta kaçarak havalandı ve bir süre yükseldikten sonra yere çakıldı.

SpaceX’in Falcon 9’u gibi dikey olarak iniş yapabilme özelliğine sahip olan roket modeli Tianlong-3 için yapılan son ilk aşama testi, normalde bir statik ateşleme denemesiydi. Yani bu deneme kapsamında roketin gerçek bir kalkış yapılmadan, geliştirilen kalkış sistemleri ve motorları denenmek istendi. Ancak Çin merkezli denemede işler istenildiği gibi gitmedi ve roket bir anda rampadan ayrılarak havalandı. Space Pioneer tarafından geliştirilen roket, kerosen ile çalışan dokuz farklı TH-12 motoruyla beraber yakıtı bitene kadar yükseldi ve ardından yere çakıldı. Sevindirici şekilde kimsenin yaralanmadığı olay, uzay ile alakalı olarak son yıllarda gündeme gelen en ilginç olaylardan oldu. Süreci gösteren videoyu hemen aşağıdaki X paylaşımında izleyebilirsiniz:

Roket dünyasında en son ses getiren SpaceX Falcon Heavy olmuştu. Güçlü roket ile geçtiğimiz günlerde 10. görev yapıldı. Falcon Heavy, şirketin ticari olarak göreve çıktığı en güçlü roketi konumunda. Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru yer alan Heavy, temel olarak üç tane Falcon 9’u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, son görevde ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne (NOAA) ait hava durumu/iklim inceleme odaklı GOES-U uydusunu başarılı şekilde yörüngeye çıkardı. SpaceX yakın zaman önce de dünyanın mevcut en güçlü roketi (toplamda 39 farklı Raptor motoru bir araya geliyor) olan SpaceX Starship için dördüncü kalkışı yapmıştı.

Kalkışı yapan ilk aşama Super Heavy daha sonra problem yaşamadan geriye dönmüş ve dikey olarak iniş gerçekleştirmişti. Daha sonra ise Starship’in kendisi sorunsuz bir dikey iniş yapmıştı. Bu konuda Elon Musk, “Birçok ısı koruyucu kalkanın düşmesine ve hasar alan bir kanada rağmen Starship okyanustaki otonom platforma yumuşak bir iniş yapmayı başardı. Destansı bir başarıya imza atan SpaceX ekibini çok tebrik ediyorum” demişti. Dördüncü deneme bakıldığı zaman genel olarak başarılı olmuştu. Üçüncü SpaceX Starship kalkış denemesi de firma için diğer denemelerden farklı olarak önemli bir başarı ortaya koymuştu.

Tianlong-3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın