reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Apple, iPhone bataryaları için önemli çalışmalar yapıyor

 - Güncelleme: 01 Temmuz 2024 08:50

Teknoloji devi Apple, iPhone bataryaları için önemli çalışmalar yapıyor. Şirket enerji verimliliğini artıracak ve değişimi kolaylaştıracak.

Analist Ming-Chi Kuo’nun tedarikçilerden elde ettiği bilgilere göre eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 Pro Max modelinde daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir batarya kullanılacak. Bu konuda daha önce, “Apple burada ya batarya boyutunu değiştirmeden daha uzun kullanım ömrü sunacak ya da batarya boyutunu ufaltarak iPhone 15 Pro Max’in kullanım ömrünü koruyacak” diyen Ming-Chi Kuo, şimdi Apple’ın yeni dönemde güvenliği koruyarak yüzde 5 ila 10 arasında bir enerji yoğunluğu artışı elde edeceğini iddia ediyor. Bunun arkasında ise söylendiği kadarıyla paslanmaz çelik batarya kasası yer alıyor. Kuo’ya göre batarya hücrelerinin enerji yoğunluğunun artırılması, doğru orantılı olarak sıcaklığı da artırıyor. Bu temelde bataryanın aşırı ısınmasını önlemek için Apple’ın ilk kez paslanmaz çelik batarya kasası kullanacağı söyleniyor. Paslanmaz çelik, söylendiği kadarıyla ısıyı dağıtmada alüminyum kadar etkili değil ancak çok daha sağlam. Bu nedenle bataryayı daha iyi koruyacağı aktarılan paslanmaz çelik kasa, Kuo’nun açıklamasına göre bataryayı gövdeden ayırma sürecini de kolaylaştıracak, bu da AB’nin yeni getirdiği tamir edilebilirlik kuralları özelinde Apple’ın elini güçlendirecek. Kuo, bu yeni batarya tasarımının iyi geri dönüşler alması halinde 2025’teki tüm iPhone modellerinde kullanılacağını düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

The Information tarafından aktarıldığı kadarıylaysa Apple, iPhone batarya değişimleri için yeni bir yapışkan ayrıştırma/çözülme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu yeni teknoloji kapsamında bataryanın şu anda olduğu gibi folyo yerine metalle kaplanacağı söyleniyor. Bu sayede kişilerin küçük bir elektrik akımı uygulayarak bataryayı gövdeden rahatlıkla ayırabileceği belirtiliyor. Bu ilginç görünüyor ve ilk adımın iPhone 16 ailesindeki bir modelde atılacağı belirtiliyor. Apple’ın elde edilen sonuçlara göre tüm iPhone 17 ailesinde bu teknolojiye yer verebileceği iddia ediliyor.

iPhone haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER