reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 Pro

iPhone 16 Pro serisi sektörün en ince çerçevelerine sahip olabilir

Eylül ayında düzenlenecek etkinlik kapsamında lanse edilecek iPhone 16 Pro serisi, iddiaya göre sektörün en ince çerçevelerine sahip olabilir.

Akıllı telefon sektörünün sağlam kaynaklarından Ice Universe’in iPhone 16 Pro serisi için bugün ortaya attığı son iddia şöyle oldu: “Bir arkadaşım iPhone 16 Pro’da çerçevelerin inceltileceğini ve modellerin Galaxy S24’ü geçerek dünyanın en ince çerçeveli akıllı telefonları olacağını doğruladı. Bu uzun zamandır hayal edilen forma çok yakın görünüyor.” Eğer doğruysa ekran-gövde oranı konusunda sınırları zorlayacak 16 Pro serisi, Ice Universe’in paylaşımına göre tam olarak yukarıdaki gibi bir ön yüze sahip olabilir. iPhone 16 Pro serisi için elbette başka detaylar da gündeme gelmiyor. Örneğin 16 Pro Max, geçtiğimiz ay ortaya atılan iddiaya göre arkasında 12 megapiksellik tetraprizma telefoto ve 48 megapiksellik geniş açı ile 48 megapiksellik ultra geniş açı kameraları bir araya getirecek. Modelin 48 megapiksellik ana kamerası söylendiği kadarıyla özelleştirilmiş bir Sony IMX903 sensörü kullanacak, ultra geniş açı kamerada ise mevcut telefonlardan farklı olarak 12 megapikselden 48 megapiksele çıkılacak.

Telefon için bundan önce batarya odaklı bazı bilgiler gelmişti. Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun tedarikçilerden elde ettiği yeni detaylara göre iPhone 16 Pro Max modelinde daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir batarya kullanılacak. Apple burada ya batarya boyutunu değiştirmeden daha uzun kullanım ömrü sunacak ya da batarya boyutunu ufaltarak iPhone 15 Pro Max’in kullanım ömrünü koruyacak. Ming-Chi Kuo’ya göre batarya hücrelerinin enerji yoğunluğunun artırılması doğru orantılı olarak sıcaklığı da artırıyor. Bu temelde bataryanın aşırı ısınmasını önlemek için Apple’ın yeni bir adım atacağı ve ilk kez paslanmaz çelik batarya kasası kullanacağı söyleniyor.

Paslanmaz çelik, söylendiği kadarıyla ısıyı dağıtmada alüminyum kadar etkili değil ancak çok daha sağlam. Bu nedenle bataryayı daha iyi koruyacağı aktarılan paslanmaz çelik kasa, Kuo’nun açıklamasına göre bataryayı gövdeden ayırma sürecini de kolaylaştıracak, bu da AB’nin yeni getirdiği tamir edilebilirlik kuralları özelinde Apple’ın elini güçlendirecek. Kuo, bu yeni batarya tasarımının iyi geri dönüşler alması halinde 2025’teki tüm iPhone modellerinde kullanılacağını düşünüyor.

iPhone 16 Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli