reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 Pro

iPhone 16 modellerinde A18 ve A18 Pro işlemciler kullanılabilir

Eylül ayında düzenlenecek etkinlik kapsamında lanse edilecek iPhone 16 modellerinde A18 ve A18 Pro işlemciler kullanılabilir.

Şu anda iPhone 15 ve 15 Plus modellerine A16, 15 Pro ve 15 Pro Max modellerine ise daha güçlü A17 Pro işlemci güç veriyor. Yeni iddialara göre eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 ailesinde ise işlemci adı açısından bir ayrım olmayabilir. Buna göre 16 ve 16 Plus’a A18, 16 Pro ve 16 Pro Max modellerine ise A18 Pro işlemciyle güç verilebilir. İşlemci adı konusunda iPhone 15 ailesindeki kafa karışıklığını ortadan kaldıracak Apple, kısa süre önce çıkan bilgilere göre iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max modellerinde Samsung’un “M14” olarak geçen 120 Hz’lik OLED panelleri kullanılabilir. Aktarıldığı kadarıyla bu ekranlar bir önceki jenerasyondan daha yüksek parlaklık sunuyor ve daha uzun ömürlüler. Bu yeni panelin SDR içeriklerde 1.200 Nit parlaklığa çıkabileceği iddia ediliyor, HDR içeriklerde ise 1.600 Nit‘e ulaşılacağı söyleniyor. Bundan önce akıllı telefon sektörünün sağlam kaynaklarından Ice Universe’in iPhone 16 Pro serisi için ortaya attığı bir iddia ses getirmişti. Kaynak, “Bir arkadaşım iPhone 16 Pro’da çerçevelerin inceltileceğini ve modellerin Galaxy S24’ü geçerek dünyanın en ince çerçeveli akıllı telefonları olacağını doğruladı. Bu uzun zamandır hayal edilen forma çok yakın görünüyor.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer doğruysa ekran-gövde oranı konusunda sınırları zorlayacak 16 Pro serisi, paylaşımlara göre tam olarak yukarıdaki gibi bir ön yüze sahip olabilir. iPhone 16 Pro serisi için elbette başka detaylar da gündeme gelmiyor. Örneğin 16 Pro Max, geçtiğimiz ay ortaya atılan iddiaya göre arkasında 12 megapiksellik tetraprizma telefoto ve 48 megapiksellik geniş açı ile 48 megapiksellik ultra geniş açı kameraları bir araya getirecek. Modelin 48 megapiksellik ana kamerası söylendiği kadarıyla özelleştirilmiş bir Sony IMX903 sensörü kullanacak, ultra geniş açı kamerada ise mevcut telefonlardan farklı olarak 12 megapikselden 48 megapiksele çıkılacak.

Telefon için bundan önce batarya odaklı bazı bilgiler gelmişti. Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun tedarikçilerden elde ettiği yeni detaylara göre iPhone 16 Pro Max modelinde daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir batarya kullanılacak. Apple burada ya batarya boyutunu değiştirmeden daha uzun kullanım ömrü sunacak ya da batarya boyutunu ufaltarak iPhone 15 Pro Max’in kullanım ömrünü koruyacak. Ming-Chi Kuo’ya göre batarya hücrelerinin enerji yoğunluğunun artırılması doğru orantılı olarak sıcaklığı da artırıyor. Bu temelde bataryanın aşırı ısınmasını önlemek için Apple’ın yeni bir adım atacağı ve ilk kez paslanmaz çelik batarya kasası kullanacağı söyleniyor.

Paslanmaz çelik, söylendiği kadarıyla ısıyı dağıtmada alüminyum kadar etkili değil ancak çok daha sağlam. Bu nedenle bataryayı daha iyi koruyacağı aktarılan paslanmaz çelik kasa, Kuo’nun açıklamasına göre bataryayı gövdeden ayırma sürecini de kolaylaştıracak, bu da AB’nin yeni getirdiği tamir edilebilirlik kuralları özelinde Apple’ın elini güçlendirecek. Kuo, bu yeni batarya tasarımının iyi geri dönüşler alması halinde 2025’teki tüm iPhone modellerinde kullanılacağını düşünüyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli