reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 iPhone 16 Pro LOG Tasarım

iPhone 16 Pro serisinde “40W” şarj desteği sunulabilir

Eylül ayında düzenlenecek etkinlik kapsamında lanse edilecek iPhone 16 Pro modellerinde “40W” şarj desteği sunulabilir.

Çin’den gelen iddialara göre iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max modellerinde 40W şarj desteği (kablolu) olabilir. Telefonların MagSafe aktarım gücünün (kablosuz) ise şimdi olduğu gibi 15W değil 20W seviyesinde olacağı iddia ediliyor. iPhone 15 Pro’lar 27W şarj sunuyor, 40W güzel görünmesine rağmen sektörün oldukça gerisinde kalıyor. Günümüzde birçok amiral gemisi telefon 120W hızlı şarj desteğiyle geliyor. Bundan önce kamera odaklı bir bilgi gündeme gelmişti. iPhone 15 Pro ailesinde sadece 15 Pro Max’e 5x optik zoom yeteneği koyan Apple, iPhone 16 Pro ailesinde alttaki “Pro” modeli de 5x zoom sunar hale getirecek gibi görünüyor. Tedarik zincirinden gelen bu bilgi yeni telefonları bekleyenleri memnun ediyor, şu aşamada 16 Pro Max’in 5x’ten daha yüksek bir optik zoom seviyesine sahip olup olmayacağı ise bilinmiyor. Bundan önce ise yeni telefonlar için bir işlemci detayı dikkat çekmişti. Şu anda iPhone 15 ve 15 Plus modellerine A16, 15 Pro ve 15 Pro Max modellerine ise daha güçlü A17 Pro işlemci güç veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni iddialara göre eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 ailesinde ise işlemci adı açısından bir ayrım olmayabilir. Buna göre 16 ve 16 Plus’a A18, 16 Pro ve 16 Pro Max modellerine ise A18 Pro işlemciyle güç verilebilir. İşlemci adı konusunda iPhone 15 ailesindeki kafa karışıklığını ortadan kaldıracak Apple, kısa süre önce çıkan bilgilere göre iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max modellerinde Samsung’un “M14” olarak geçen 120 Hz’lik OLED panelleri kullanılabilir.

Aktarıldığı kadarıyla bu ekranlar bir önceki jenerasyondan daha yüksek parlaklık sunuyor ve daha uzun ömürlüler. Bu yeni panelin SDR içeriklerde 1.200 Nit parlaklığa çıkabileceği iddia ediliyor, HDR içeriklerde ise 1.600 Nit‘e ulaşılacağı söyleniyor. Bundan önce akıllı telefon sektörünün sağlam kaynaklarından Ice Universe’in iPhone 16 Pro serisi için ortaya attığı bir iddia ses getirmişti. Kaynak, “Bir arkadaşım 16 Pro’da çerçevelerin inceltileceğini ve modellerin Galaxy S24’ü geçerek dünyanın en ince çerçeveli akıllı telefonları olacağını doğruladı. Bu uzun zamandır hayal edilen forma çok yakın görünüyor.” demişti. Eğer doğruysa ekran-gövde oranı konusunda sınırları zorlayacak 16 Pro serisi, paylaşımlara göre tam olarak yukarıdaki gibi bir ön yüze sahip olabilir.

iPhone 16 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli