reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 iPhone 16 Pro LOG Tasarım

İddia: iPhone 16 ailesi “yeni” A18 ve A18 Pro üzerine kurulacak

2024’ün eylül ayında lanse edilecek iPhone 16 ailesi için yeni teknik bilgiler gündemde yer alıyor. Bu sefer odak nokta işlemci.

Bugün bir kez daha dile getirildi. Haitong International Securities’ten Jeff Pu’nun ortaya attığı son iddiaya göre 2024’teki iPhone 16 ve 16 Plus modellerine A18, 16 Pro ve 16 Pro Max modellerine ise A18 Pro işlemci ile güç verilecek. Pu’nun iddialarına göre bu işlemcilerin hepsi TSMC’nin daha verimli ikinci jenerasyon 3 nm üretim hattından çıkarılacak. 15 Pro ve 15 Pro Max’teki A17 Pro işlemci TSMC’nin N3B adı verilen üretim hattından çıkarken, yeni ailedeki tüm işlemciler N3E üzerine kurulacak. Bu bağlamda iPhone 16’ların işlemcileri tam olarak iPhone 15’lerden gelmemiş olacak, bağlı olarak 16 ve 16 Plus için A17 Pro’nun daha güçsüz bir versiyonu hazırlanmayacak ve bir seviyeye kadar yeni telefonlar için özel olarak yeni işlemciler tasarlanmış gibi olacak. N3E temelinde A18 serisi mobil işlemcilerin daha yüksek saat hızlarına ulaşabileceği, bu sayede daha performanslı olacağı ve buna rağmen enerji sarfiyatını azaltacağı aktarılıyor. Yine Pu’ya göre iPhone 16 ailesinde Qualcomm’un Snapdragon X75 modemi olacak ve böyle telefonlar iPhone 15’lerden daha yüksek 5G bağlantı hızlarına ulaşabilecek. Telefonların söylendiği kadarıyla mobil yanında WiFi hızları da artacak çünkü aile Wi-Fi 6e ile donatılacak. 2024’ün “Pro” modellerine 48 megapiksellik yeni bir ultra geniş açı kamera koyacağı iddia edilen Apple, 16 ve 16 Plus’ın arkasında ise yine iki farklı kameraya yer verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce çıkan iddialara göreyse yeni ailenin en üstündeki 16 Pro ve 16 Pro Max kameralarındaki zoom oranı ya eşit olacak (Halen bu ağır basıyor) ya da 16 Pro’da 5 kat zoom sunularak 16 Pro Max’teki zoom oranı biraz daha artırılacak. Eğer kaçırdıysanız kısa süre önce tanıtılan iPhone 15 Pro Max modeli, 15 Pro’dan daha yüksek optik zoom sunuyor. Bu yeni geçilen 5x zoom seviyesinin arkasında daha önce söylediği gibi standart bir “periskop” kamera altyapısı değil, Apple tarafından “tetraprizma” adının verildiği bir sistem yer alıyor.

iPhone 16 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER