reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Serisi LOG Tasarım iPhone 16 Pro iPhone 16 Pro Max

iPhone 16 Pro Max için bazı yeni batarya detayları verildi

 - Güncelleme: 17 Mayıs 2024 10:01

Direkt olarak eylül ayında düzenlenecek etkinlik kapsamında lanse edilecek iPhone 16 Pro Max için bazı yeni batarya detayları verildi.

Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun tedarikçilerden elde ettiği yeni bilgilere göre iPhone 16 Pro Max modelinde daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir batarya kullanılacak. Apple burada ya batarya boyutunu değiştirmeden daha uzun kullanım ömrü sunacak ya da batarya boyutunu ufaltarak iPhone 15 Pro Max’in kullanım ömrünü koruyacak. Ming-Chi Kuo’ya göre batarya hücrelerinin enerji yoğunluğunun artırılması doğru orantılı olarak sıcaklığı da artırıyor. Bu temelde bataryanın aşırı ısınmasını önlemek için Apple’ın yeni bir adım atacağı ve ilk kez paslanmaz çelik batarya kasası kullanacağı söyleniyor. Paslanmaz çelik, söylendiği kadarıyla ısıyı dağıtmada alüminyum kadar etkili değil ancak çok daha sağlam. Bu nedenle bataryayı daha iyi koruyacağı aktarılan paslanmaz çelik kasa, Kuo’nun açıklamasına göre bataryayı gövdeden ayırma sürecini de kolaylaştıracak, bu da AB’nin yeni getirdiği tamir edilebilirlik kuralları özelinde Apple’ın elini güçlendirecek. Kuo, bu yeni batarya tasarımının iyi geri dönüşler alması halinde 2025’teki tüm iPhone modellerinde kullanılacağını düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 16’lar için bundan önce can sıkıcı lens flare sorunu ses getirmişti. Lens flare sorunu ile ilk defa iPhone 12 ve 12 Pro modelleri için çıkan incelemeler ile gündeme gelmiş ve iPhone 15 serisinde de çözülmemişti. iPhone 16 Pro serisinde ise bir çözüm sunulacak gibi görünüyor. Son yıllarda çıkan tüm iPhone modellerinde gece çekimlerde ortaya çıkan ışık yansıması / lens flare sorunu bulunuyor. İstisnasız olarak tüm seride görülen bu sorun, özellikle gece video çekerken can sıkıyor. Bu problem geceleyin otomobil farı ya da benzeri bazı direkt ışıkların videoya noktalar / yansımalar / lens flare halinde girmesi şeklinde kendisini gösteriyor.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz yeni iPhone 15 ailesindeki kameralarda bu sorunu ortadan kaldırmak adına özellikle üstüne durulan yeni yansıma önleyici katmanlar kullanan Apple, yukarıdaki inceleme videosunda da görebileceğiniz üzere problemi tamamen ortadan kaldırmayı başaramamış durumda. Yeni yansıma önleyici katman durumu belirli şartlar altında düzeltmiş ancak gece video çekimlerinde halen çok rahatsız edici çok katmanlı yansımalar görünmeye devam ediyor. İşte bu durum gelen yeni bilgilere göre iPhone 16 Pro serisi ile ortadan kaldırılabilir.

Apple’ın bu problemi bitirmek adına yeni bir lens üretim tekniği üzerinde çalıştığı aktarılıyor, süreç direkt olarak optik üretiminde ortadan kaldırılacak ya da minimize edilecek gibi görünüyor. Yeni tekniğin aynı zamanda “ghosting” olarak geçen ve çift görüntü yaratan optik sorununu da ortadan kaldıracağı iddia ediliyor, bu durum elbette son kullanıcı için güzel görünüyor. Video konusunda çok güçlü olan ancak lens flare nedeniyle çoğu kişiyi özellikle gece çekimlerinde pişman eden iPhone’lar, bu güncelleme ile beraber yine birçok kişinin gece çekimlerindeki olmazsa olmazı halini alabilir.

iPhone 16 Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER