reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy

SpaceX’den hayranlık veren “Falcon Heavy” videosu [İzle]

SpaceX, uzun süredir en güçlü roket modeli Falcon Heavy üzerinde çalışma gösteriyor. Şirketin roket için çekilen son videosu ise gerçekten hayranlık uyandırıyor.

Falcon Heavy, SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roket modeli konumunda. En basit haliyle üç tane Falcon 9‘u bir araya getiren roket, hatırlarsınız normalde kasım ayında ilk uçuşuna çıkıyordu. Bunu daha sonra aralık ayına erteleyen ve yakın zaman önce de girdiğimiz ocak ayına atan şirket, bugün resmi Instagram hesabından güzel bir video paylaştı. Drone ile çekilen videoda test ateşleme bölümüne konulduğu görülen roket, boyutlarıyla “roket” teknolojisi konusunda gelinen son noktayı gözler önüne seriyor. Yapılan açıklamada kalkışta yaklaşık 5 milyon pound itme kuvveti ürettiği söylenen Heavy, tam 18 adet Boeing 747‘ye eş değer güç üretiyor. Bu roketin bir diğer dikkat çeken noktası ise taşıyacağı kargosu. Kendi eski Tesla Roadster otomobilini rokete yükleyerek Heavy ile Mars’a gönderecek Musk, yaptığı açıklamalarda roketin kalkışı için çok heyacanlı görünüyor.

Falcon Heavy, SpaceX için en önemli roket

En büyük hedefi insanoğlunu Mars‘a götürmek olan şirket, Heavy üzerinde üç adet Dünya’ya geri iniş yapabilecek roket kullanıyor. Bu kombinasyon uzay yolculuklar için daha yüksek güç anlamına gelirken, ocak ayındaki kalkışın Cape Canaveral üssünde yapılacağı söyleniyor. Efsane Apollo 11‘in kalkış noktasında havalanacak roket, herkes için büyük önem arz ediyor. Roketin tanıtım videosu ise aşağıda yer alıyor.

İlgili video