reklamı kapat

POPÜLER

Samsung yuvarlanabilir ekran

Samsung’dan parmak izi okuyuculu “yuvarlanabilir” ekran patenti

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung , 2018 yılında ilk katlanabilir akıllı telefonunu görücüye çıkartmaya hazırlanıyor. Bunun için birçok farklı patent alan şirket, bugün yine ilginç bir patentle karşımızda bulunuyor. Yuvarlanabilir ekran konsepti gerçek mi oluyor?

LetsGoDigital’in keşfine göre şirketin aldığı yeni patent oldukça ilginç görünüyor. Kağıt gibi yuvarlanabilir bir OLED ekranı gösteren bu patent, “gerçekten katlanabilir” cihazlar için umut veriyor. Ana bir gövdeye bağlı olan bu ekran, bu sayede gelecekte karşımıza çıkabilecek tablet ile akıllı telefonlar için de önemli bir ipucu veriyor. Devre kartı gibi esnemeye dayanıklı olmayan bölümleri ana gövdeye yerleştirecek gibi duran Samsung, bu yapıya parmak izi okuyucu da yerleştirmiş görünüyor. Sabit bölümün altında yer alan parmak izi okuyucu, oldukça kullanışlı görünüyor. Daha çok bir tablet amacıyla alındığı düşünülen bu patent, büyük ekranı taşınabilir bir gövdede sunmayı başaracak gibi duruyor.

Samsung yuvarlanabilir ekran
Samsung yuvarlanabilir ekran

Samsung bu yuvarlanabilir ekran tasarımını gerçeğe dönüştürür mü?

Buna cevabımız evet. Şirketin buna benzer ekranları geçmiş CES fuarlarında gösterdiği biliniyor. Bu formu bir tablet içerisinde karşımıza çıkarması çok olası görünen şirket, sanıyoruz bunun için her şeyin oturmasını bekliyor. Bu konseptin bir akıllı telefonda çok kullanışlı olmayacağı tahmin edilirken, tablet altyapısına oldukça uyuyor. Bu tarz ürün sizce kullanışlı olur muydu?