reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy Elon Musk

Falcon Heavy’nin ilk uçuşu için tarih belli oldu; en güçlü roket sonunda yola çıkıyor

SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roketi Falcon Heavy, geçtiğimiz gün ilk statik ateşleme testine sokulmuş ve bu testten sorunsuz şekilde ayrılmıştı. Kısa süre önce roketin ilk kalkışı yapacağı tarih de belli oldu.

Kasım ayından bu yana ilk uçuşuna çıkmasını beklediğimiz roket, NASA Space Flight‘a göre 6 Şubat tarihinde ilk defa gökyüzüne doğru harekete geçiyor. Bir aksilik olursa diye 7 Şubat tarihini de kendisine aldığı belirtilen firma, tüm dünyanın beklediği gelişmeye hazır görünüyor. Elon Musk’ın da kısa süre önce netleştirdiği süreç, insanoğlunun uzay yarışı için çok büyük önem arz ediyor. Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru yer alan Falcon Heavy, temelinde üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Daha önce yapılan açıklamada roketin kalkışta yaklaşık 5 milyon pound itme kuvveti ürettiği belirtiliyor ve bunun da tam 18 Boeing 747‘ye eş değer olduğu belirtiliyor. Yani karşımızda sınırları zorlayan bir roket bulunuyor.

“Falcon Heavy, SpaceX, Elon Musk”

Şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için kilit rol üstlenen Falcon Heavy, sunduğu güç ile yaşadığımız gezegenin dışına yapılacak “insanlı” yolcukları mümkün kılacak gibi duruyor. SpaceX CEO’su Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini yükleyerek Mars’a götürmek istediği roket, uzay yarışında yeni bir dönem başlatıyor. Bu yarışın özel bir şirket tarafında yapılıyor olması da Elon Musk için çok iyi duruyor.

İlgili Video