reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Falcon 1
SpaceX Elon Musk Falcon 1

Tam 10 yıl oldu; SpaceX’den ilk başarılı kalkışa özel video [İzle]

Elon Musk‘ın en önemli şirketi SpaceX, 6 Mart 2002 yılında kuruldu. Bugün firma tam 10 yıl önce gerçekleştirdiği ilk başarılı kalkışa özel bir video paylaştı.

10 yıl önce bugün bir özel uzay şirketi olan SpaceX, tarih yazarak Kwajalein Atoll‘da yapılan denemeden ilk başarılı roket kalkışını gerçekleştirdi. Dördüncü denemede yapılabilen bu çok önemli kalkış için yukarıdaki videoyu yayımlayan firma, bu tarihi anı tekrardan yaşamamıza aracılık ediyor. Videoda SpaceX çalışanlarının ve özellikle CEO Elon Musk‘ın heyecanı ve mutluluğu dikkat çekiyor. Musk’ın yapılamaz denileni gerçeğe dönüştürmek için çok uğraştığı ve başarısızlıklara rağmen pes etmediği şirket, şu an dünyanın en önemli uzay firması olarak nitelendiriliyor. Özellikle 2018 başında gerçekleştirilen Falcon Heavy kalkışıyla dikkatleri üzerine çeken özel uzay şirketi, ilk kalkışı Falcon 1 roket modeliyle yapıyor. Firma biliyorsunuz şu an tekrar kullanılabilir Falcon 9 “Block 5” roket modelini kullanıyor. Bu roket yükünü alçak dünya yörüngesine çıkardıktan sonra dikey olarak geriye inebiliyor. Burada hem karaya da hem de deniz üzerindeki otonom gemiye iniş gerçekleştirilebiliyor. Bu roket daha sonra başka görevlerde kullanılabiliyor. Özel uzay şirketleri tam da bu “yeniden kullanılabilirlik” ile öne çıkıyor. Bu sayede kalkış maliyetleri ciddi şekilde azaltılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX Elon Musk Falcon 1

SpaceX’in geleceğinde şu an BFR yer alıyor

Los Angeles Limanı’nda inşa edilen BFR (Big Falcon Rocket) şirketin geleceği için en önemli roket konumunda yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni tasarımı gösterilen roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 / Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bildiğimiz kadarıyla BFR kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretebiliyor. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayan roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olarak geçiyor. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. İnsanoğlunu önce Ay sonra da Mars‘a götürecek roketin, dünya içerisinde yolcu taşıma amacı da bulunuyor. Firma BFR ile daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirmeyi hedefliyor.