reklamı kapat

POPÜLER

Eşlerin tartışmasını önceden tahmin eden akıllı saatler geliyor

Her zaman söylediğimiz gibi akıllı saatler henüz tam potansiyeline ulaşamamış cihazlar. Kalp ritmi ve  vücut sıcaklığı gibi çok önemli verileri algılayabilen cihazlar halen adım takipi ve kalp ritmi ölçümü gibi ölçümlerin ötesine gidemiyor. Araştırmacıların yeni geliştirdiği özellik ise akıllı saatlerin gelecekte neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. 

Güney Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları şu sıralar sevgililerin ne zaman tartışmaya başlayacağını hesaplamayı vadeden bir özellik geliştiriyor. Bu özelliğin geliştirilebilmesi için sevgililere dağıtılan akıllı saatlerden vücut sıcaklığı, kalp ritmi ve terleme gibi veriler analiz ediliyor. Eşler her saat birbiriyle ilgili düşüncülerini kayıt altına alıyor. Bu gibi verileri analiz eden araştırmacılar, sevgililerin ne zaman tartışacağını yüzde 86 oranında doğru tahmin edebildiklerini belirtiyor. Araştırmacılar bu özelliği bünyesinde barındıran bir akıllı saat üretmek için çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Böyle bir saat geliştirildiği takdirde tartışmaların 5 dakika öncesinde tahmin edileceği ve bu sayede belki de olası tartışmaların önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Eşlerin ilişkilerinin sorunsuz şekilde devam edebilmesi için gelecekte böyle saatler piyasada görürsek şaşırmamak gerek. Şimdilik araştırma aşamasında olan teknolojinin oldukça ilgi çekici olduğunu söylemek gerek. Bu özelliğin ne zaman gerçek bir akıllı saatte sunulacağını söylemek ise şu anda mümkün değil.

YORUMLAR