reklamı kapat

POPÜLER

Yeni EarPod’lar kalp ritmi ve tansiyon ölçme yeteneğine sahip olabilir

Herkes iPhone 6‘yı ve uzun süredir konuşulan iWatch‘u beklerken ortaya bambaşka bir söylenti çıktı. Gizli şekilde paylaşım yapmaya imkan veren bir sosyal ağ uygulaması olan Secret‘ta, bir Apple çalışanına ait olduğu tahmin edilen gönderi dikkatleri çekti. Gönderinin sahibi, Apple’ın yeni nesil EarPod kulaklıklarının kalp ritmi ve tansiyon ölçme yeteneğine sahip olacağını iddia ediyor. Kulağa biraz iddialı gibi gelse de Apple’ın daha önceden almış olduğu patentler dikkate alındığında söz konusu bilginin gerçek olması mümkün görünüyor.

EarPod
Gönderide, yeni kulaklıkların bildirim gönderebilen iBeacon teknolojisini desteklediği ve Lightning bağlantısı üzerinden çalıştığı da belirtiliyor. Hatta Apple’ın bundan ötürü bir tasarım değişikliğine giderek kulaklık çıkışını üst taraftan aşağıya aldığı söyleniyor.

Geçtiğimiz aylar içinde Apple’ın yaptığı patent başvurularında, ivme ölçer ve mikrofonlu kulaklıkların haricinde, biyotmetrik özelliklere sahip olan; kalp ritmi, vücut sıcaklığı ve terleme seviyesi gibi verileri ölçebilen kulaklıklara ait çizimler ortaya çıkmıştı.