reklamı kapat

POPÜLER

Kalp ritmi ölçen EarPod söylentilerinin yalan olduğu ortaya çıktı

Hatırlayacağınız üzere birkaç gün önce EarPod‘lara ilişkin söylentiler ortaya çıkmış, kalp ritmi ve tansiyon ölçen Apple kulaklıklar internette büyük heyecan yaratmıştı. Secret adlı anonim sosyal ağda ortaya çıkan EarPod söylentileri doğruluğu fazla irdelenmeden büyük beklenti yarattı, ancak bugün Secret’taki anonim gönderinin sahibi ortaya çıkarak söylentilerin yalandan ibaret olduğunu itiraf etti.

İnsanların en gizli ve karanlık sırlarını rahatça açıklamasına imkan veren Secret’ta “masumane” bir gönderiyle başlayan olaylar zincirinde tek sorumlunun gönderi sahibi olduğu söylenemez. Kaynağın doğruluğunu sorgulamadan iddiaları doğruymuş gibi kabul edenler de olayların kontrolden çıkmasında bir o kadar sorumlu diyebiliriz. Kendi yaptığı açıklamaya göre, bir sabah canı çok sıkılan ve yapacak bir şey bulamayan gönderi sahibi şu iddiayı ortaya atmış:

“Apple’ın yeni EarPod’larında kalp ritmi ve kan basıncını ölçen sensörler bulunacak. Ayrıca kulaklığın kaybolmaması için iBeacons da içerecek. Kulaklığın Lightning bağlantı noktasından takılması gerektiğinden ses jakı alt tarafa taşındı.”

EarPod
Görünüşe bakılırsa kaynak güvenilirliğinin sıfır olması ve gönderenin tamamen anonim kalması, söylentiyi anında kabullenen internet kitlesinin çoğunu rahatsız etmedi. Ancak burada atlamamamız gereken bir nokta var; Apple bu söylentidekilere benzer tasarımlar için çeşitli patent başvurularında bulunmuştu. Dolayısıyla söylentinin patentlerle tutarlılığı da sıkı Apple takipçilerinin şüphe duymasını önlemiş olabilir. Komik olansa gönderi sahibinin bu patentlerden ve Apple’ın çalışmalarından (kendi ifadesine göre) tamamen habersiz olması.

İnternette gördüğümüz her şeye inanmamamız sıklıkla tembihlense de genellikle tersini yapma eğilimindeyiz. EarPod şakası aklımızı biraz başımıza getirir mi dersiniz?

İLGİLİ HABERLER