reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch’un kalp krizlerini doğru şekilde tespit edebildiği ortaya çıktı

Zaman zaman akıllı bileklikleri veya saatleri sayesinde ölümden dönen insanların yaşadıkları basına yansıyor. Peki gerçekten bir akıllı saat kalp krizini algılayıp kullanıcıyı haberdar edebilir mi? Yapılan araştırmalara göre Apple Watch bu yeteneğe sahip. 

Kaliforniya Üniversitesi’nin Cardiogram isimli kalple ilgili olarak detaylı raporlar sunan mobil uygulama ile ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre Apple Watch, kalp krizini belirlemede düşünülenden çok daha iyi bir iş başarıyor. Saatin kalp ritmi ölçümü konusunda oldukça başarılı olduğun belirtiliyor ve bu sayede kalp krizlerinin tespit edilebildiği belirtiliyor. 12 adet tıbbi kalp ritmi ölçüm cihazı referans olarak yapılan araştırmalarda Apple Watch’un kalp krizini yüzde 97 oranında doğru şekilde tahmin ettiği belirtiliyor.

Tabii yine de Apple Watch’un yaptığı ölçümü tıbbi cihazlarla yapılan ölçümlerle karıştırmamak gerekiyor. Zira halen en doğru ölçümü yapabilmek için bu gelişmiş cihazlardan faydalanmaktan başka bir çare bulunmuyor. Fakat Apple Watch gibi akıllı saatlerin gelişmiş kalp ritmi ölçümü özelliği sunması kullanıcı tarafında olumlu karşılanıyor. Son kullanıcı sağlıkla ilgili ayrıntılı bilgiler almak yerine ciddi bir tehlike durumunda haberdar olmayı tercih ediyor. Gelecekte piyasaya sürülecek yeni giyilebilir cihazların sağlık takibi konusunda çok daha iddialı olacağı düşünülüyor.