reklamı kapat

POPÜLER

xiaomi mi band 3

Xiaomi Mi Band 3, tuvalet kağıdından kalp ritmi ölçümüyle gündemde

Xiaomi ürünleri ilginç konularla gündeme gelmeye devam ediyor. Firmanın aktivite takip bilekliği Xiaomi Mi Band 3, viral hale gelen kafa karıştırıcı bir durumla gündemde.

Çin’in popüler sosyal ağı Weibo’da bir süredir Xiaomi Mi Band 3 tartışılıyor. Sebebi ise hayli ilginç. Kullanıcılar aktivite bilekliğinin tuvalet kağıdının kalp atışını ölçebildiğini belirtiyor. Tabii ki kısa sürede viral olan bu olayla beraber Mi Band 3’ün cansız nesnelerin kalp ritmini nasıl ölçebildiğine ilişkin tartışmalar da başlayınca tüm bu olayın etki alanı genişlemiş. Ancak Xiaomi Mi Band 3 bu konuda yalnız değil ve bu durumun aslında bir açıklaması bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saatler cansız nesnelerden kalp ritmi alıyor

Viral hale gelen durumu araştıran Abacusnews, sorunun sadece Mi Band 3’e mi özel olup olmadığını anlamak için Apple Watch Series 4 ve Ticwatch’la da bu olayı denemiş. Tuvalet kağıdında ölçüm yaparken Mi Band 3’ün 59 bpm’den 88 bpm’ye kadar pek de tutarlı olmayan sonuçlar çıkardığı belirtiliyor. Daha sonra bir bardak ve muz üzerinde de deneyen ekip yine kalp ritmi ölçebilmiş. Apple Watch Series 4, muzdan bir 33 bpm kalp ritmi alırken Ticwatch’un bardakla deneyimi 130 bpm ile sonuçlanmış. Peki bu cihazlar neden cansız nesnelerde kalp ritmi ölçümü yapabiliyor?

Cevap işin tekniğinde gizli. Üç saat de ölçüm için derinize yeşil ışınlar gönderiyor. Kırmızı renkli kan kırmızı ışığı yansıtırken yeşili ise sönümlüyor yani “emiyor”. Kan akışınız hızlandığında daha fazla yeşil ışık emilirken, daha sakin anlarda daha yavaş kan akışıyla daha az yeşil ışık emilimi gerçekleşiyor. Bu da cihazın kalp ritmini okuyabilmesi anlamına geliyor. Objelerin de ışık sinyallerini yansıtması ve emilimi ile tutarsız sonuçlar doğurmasının mümkün olduğu belirtiliyor.