reklamı kapat

POPÜLER

“Hemi” savaşı: 1956 Desoto Hot Rod ve 2017 Grand Cherokee SRT karşı karşıya [Video]

14 Mayıs 2017

Performans motorlarının en önemli imzalarından birisi olan Hemi’nin 60 yıllık versiyonu en yeni versiyonuna karşı geliyor.

Büyük-küçük hemen herkesin otomobil üzerinde yapılan bir konuşma üzerine ilk baz aldığı şeylerden birisi güçtür. 700 mü? 450 mi? yoksa 380 beygir mi? Eğer kağıt üzerinde yazan bu etkileyici değerleri çok daha anlamlı ve heyecan verici kılan bir durum varsa o da lastiklerin asfaltla buluştuğu andır. Bunun en özgür yapıldığı yerse şüphesiz bir pist. Drag yarışları aynı standartlarda olan otomobillerin kozlarını paylaştığı ve otomobil tutkunlarının en çok ilgi gösterdiği sınıflardan bir tanesi. 1966 yılında kullanıma açılan ve Avrupa’nın en eski drag pisti konumunda olan İngiltere’deki Santa Pod pistinde gerçekleştirilen bir etkinlikte dikkatleri çeken bir yarış yapıldı. Bu yarışı özel kılan şeyse bir tarafta dede bir taraftaysa torunun olması.


Jeep İngiltere tarafından gerçekleştirilen ve yeni nesil Hemi motoruyla eski nesli bir araya getiren bu etkinlikte bir tarihi eser ile son model bir canavar karşı karşıya geliyor. Dedeyi temsil eden tarafa baktığımızda bizleri 5.4 litre hacimli V8 motoruyla 304 beygir güce sahip olan 1956 model DeSoto karşılarken diğer tarafta 6.4 litre hacimli V8 motoruyla 468 beygir güce sahip olan Grand Cherokee SRT‘nin yüzüyle karşılaşıyoruz. Sınıf ve dönemlerini baz aldığımızda en performanslı temsilcileri karşı karşıya getiren bu yarışın kazanını öğrenmek için yarış başlasın!

VİDEO

YORUMLAR