reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini traktörlerinin gözbebeği 2241R, restorasyonun ardından yeni sahibini bekliyor

Üretim hayatına traktör ile başlayan Lamborghini’nin savaş sonrası piyasaya sunduğu tarihi modellerinden birisi bugün bir otomobil fiyatında alıcı buluyor.

Otomobil tarihine ilgili olan pek çok kişi, İkinci Dünya Savaşı‘nın pek çok endüstriye olduğu gibi buraya da çok ciddi etkileri olduğunu anımsayabilir. Savaşın ardından ortaya çıkan ucuz ulaşım ve yemek ihtiyaçlarıyla birlikte bazı üreticiler deneyimlerini maliyeti ve satış fiyatı düşük otomobillere yöneltti. Lamborghini’nin hikayesiyse otomobilden önce traktör ile başlamıştı. Otomobil tutkunun Ferruccio Lamborghini‘nin, sahip olduğu Ferrari’sinde yaşadığı bir problemden ötürü otomobil dünyasına atıldığı bu macera, günümüzde süper spor otomobillerin en temel rekabetlerinden birisini doğurdu. Otomobil üretimi öncesinde hayata geçirdiği traktörlerle bildiğimiz Lambo’nun o dönemlerden kalan bir modeli başarılı bir restorasyonun ardından Amerika’da satışa sunuluyor.

Eşsiz temizlikle

1948‘de Lamborghini Trattori adıyla karşımıza çıkan markanın ürettiği 2241R isimli traktör modelinin marka için bir milat olduğunu da söyleyebiliriz. Şirketin kendi içerisinde geliştirdiği ilk motorlardan birsinin kullanıldığı bu model 18 beygirlik gücüyle o dönemin en popüler modellerinden birisiydi. Ferruccio’nun hayata gözlerini yumduğu 1993 yılına kadar en fazla önem verdiği modellerinden birisi olan 2241R’ın, 1960 model yıllı bu versiyonu üzerinde yapılan işlemlerin ardından 45.000 dolar gibi bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor. Philadelphia’da yer alan JamesEdition isimli bir kuruluşun listeye eklediği traktör günümüzde pek çok sıfır arabadan daha pahalı olacak.