reklamı kapat

POPÜLER

Efsanenin yeni yüzü: 2017 Lamborghini Aventador S

Lamborghini, Aventador’un merakla beklenen yeni jenerasyonunu yeni teknolojileri ve sürüş deneyimiyle gün yüzüne çıkardı.

Takvimler 2011’i gösterdiğinde Lamborghini’nin 12 silindir efsanesinin yeni temsilcisinin kim olacağı soruları Aventador ile resmiyet kazanmıştı. Murcielago ile birlikte beklentileri bir hayli yükselten İtalyan devi için artık tasarım olarak da bir üst noktaya gitmesi gerekliydi. Aventador, aradan geçen neredeyse 6 yılın ardından nihayet günümüz itibarıyla daha güçlü daha teknik ve çok daha agrasif şekilde karşımızda duruyor. 12 silindir mirasının en güncel üyesinin yenilenen özelliklerine yakından bakalım.

2017aventadors5

Tasarım / Teknoloji

Söz konusun bir hiper otomobil özellikle bir Lamborghini olunca şüphesiz ekstra bir ilgiyi hak ediyor. Lamborghini gibi geleneksel otomobil üreticilerinin yeni nesil otomobillerinde yaptıkları hemen hemen herşey aracın tasarımıyla birlikte sürüş dinamiklerine doğrudan etkiyi de beraberinde getiriyor. Lamborghini tasarımcılarının Aventador S’de çok daha agrasif bir yüz çağrışımı yapan ön tampona yer verdiğini görüyoruz. Bu tampon kullanıcıların istedği dahilinde karbon fiber detaylarla sunulabiliyor. Aventador S’in arka tarafında yer verilen tasarım çizgileri markanın bir diğer efsanesi Countach’a gönderme niteliği taşıyor.

Hiper otomobil segmentinde en önemli kriter, aracın üzerine yapılacak performans ve aerodinamik geliştirmelere rağmen toplam ağırlıkta düşüşe gidilebilmesi veya ağırlık konusunda geriye gidilmemesi olarak kabul edilebilir. Üreticilerin tamamen buna odaklandığı süreçte Lamborghini, Aventador S’e entegre ettiği yeni nesil egzoz sistemi ve yapılan aerodinamik geliştirmelerle birlikte aracın toplam ağırlığında herhangi bir artış olmadığının vurgusunu yapıyor. Egzoz demişken Lamborghini’nin motorla birlikte en çok önem verdiği egzoz mühendisliğinin yeni ürününü, Aventador S’te yer aldığını öğrendiğimize göre karakteristik Lambo sesinin çok daha etkileyici olacağını düşünmek şimdiden keyif vermeye yetiyor.

2017aventadors7
Yüzde 130 oranında iyileştirilen yere basma kuvvetiyle birlikte arka tarafta yer alan ayarlanabilir kanat, üç farklı seviyede konumlanıyor. Aerodinamik verimliliğe doğrundan yüzde 50’ye kadar katkı sağladığı açıklanan kanadın özellikle yüksek süratlerde araca kattığı değerin önemi fazlasıyla vurgulanıyor diyebiliriz. Tüm bu geliştirmelerle birlikte, 1.575 kilogramlık bir toplam ağırlığa sahip olan Aventador S’te önceki versiyonda kullanılan karbon fiber monokok gövde yer alıyor.

Lamborghini geliştirme sürecini tamamladığı dört tekerlekten manevra sistemine Aventador S’te yer vererek modeli ilk arasında onurlandırmayı da ihmal etmediğini görüyoruz. Düşük hızlarda manevra kabiliyetine gözle görülür bir şekilde gelişim katan sistemle birlikte Lamborghini’nin elden geçirdiği spor süspansiyonlar altyapısal olarak çok daha stabil bir sürüş deneyimini (handling) kullanıcısına vadediyor. Bu süspansiyonların araca eklenen manevra sistemine özel olarak geometrik açıdan tekrardan tasarlandığını belirtmekte fayda var.

2017aventadors8
Lamborghini Aventador S dahilinde sunulan tüm sürüş modlarının tekrardan kalibre edildiğini görüyoruz. Araç dahilinde sunulan Strada (Sokak), Sport ve Corsa (Yarış) modlarına ek olarak markanın Ego adını verdiği mod dikkatimi çekiyor. Ego ile Aventador S kullanıcıları sürüş karakterlerini kendilerine göre özelleştirebilme imkanına da sahip oluyor. Sürücüye yardımcı elektronik sistemlerde dahilinde sunulan ESC’nin (Elektronik stabilite kontrolü) de aracın artış gösteren güç değerlerine daha iyi cevap verebilmesi adına elden geçtiğini görüyoruz. Aventador S içerisinde Apple CarPlay desteği sunan ve sürücünün ihtiyaç duyacağı tüm bilgilere erişebileceği dokunmatik multimedya (TFT) ekran yer alıyor.

2017aventadors3

Motor

Lamborghini mühendislerinin Aventador’un 6.5 litrelik 12 silindirli motoru üzerinde yaptığı geliştirmelerin ardından karşımıza güç değerinde 39 beygirlik bir artışa sahip bir motor çıkıyor. Toplamda 690 Nm‘lik tork değerine sahip olan Aventador S’in motor teknolojisinin altında değişken valf ve hava sistemlerinin yattığını görüyoruz. 8.500‘e kadar devir çevirebilen Aventador S, 0‘dan 100‘e 2.9 saniyede erişebiliyor. Aracın maksimum sürat değeriyse saatte eski versiyonda olduğu gibi 350 km. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan Aventador S, Lamborghini’nin Ad Personam isimli programıyla kişiselleştirilebiliyor. Lamborghini’nin yeni Aventador S’de artan ufak güç değerlerinden çok sunulan sürüş deneyiminin kalitesine ağırlık verdiğini söyleyebiliriz. 2017 Aventador S’in vergiler hariç Avrupa satış fiyatı 281.555 dolar olarak belirlenirken yine vergiler hariç Amerika fiyatı 421.350 dolar olarak belirleniyor.