reklamı kapat

POPÜLER

Eksik kalan en önemli parçalardan birisi daha tamamlandı; işte yerli otomobil projesinin CEO’su

Yerli otomobil üretim projesinin başına sürece ve ürün geliştirmeye yatkın ismi duyuran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

2018 yılına girmemizle birlikte Türkiye gündeminde varlığını daha çok hissetirmeye başlayan yerli otomobil projesi kağıt üzerinde şekillenmeye devam ediyor. 3 milyar dolar gibi bir yatırım bedeliyle hayata geçirilmesi planlanan otomobil için toplamda beş farklı modelin tasarlandığını ve maliyet bölümünde tasarruf yapılabilmesi adına bunların üç tanesinin aynı şasi üzerine geliştirileceğini biliyoruz. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding gibi Türkiye’nin önde gelen beş isminin bir araya getirecek olan projeyle ilgili en büyük eksiklerden birisi daha resmen tamamlanmış oldu. Günümüze kadar projeye önderlik edecek CEO’nun belirsizliği kafaları karıştırırken, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk ağızdan göreve getirilen ismin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu açıklama doğrultusunda görev Mehmet Gürcan Karakaş‘a emanet.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tahmin edilenler arasındaydı

Projenin yüklenici markalarının netlik kazanmasıyla birlikte başına getirilecek isimle ilgili de bazı isimler ön plana çıkıyordu. Nitekim bu isimler arasında yer alan Mehmet Gürcan Karakaş’a daha fazla ihtimal verenler bugün itibarıyla tahminlerinde yanılmamış oldu. Sektöre yakın olan kişilerin tanıdığı önemli isimlerden birisi olan Karakaş’ın başarılı kariyeri projeyle ilgili beklentilerimizin de artmasına vesile oluyor. ODTÜ mezunu olarak bir süre ASELSAN‘da görev yapan 53 yaşındaki başarılı isim geçtiğimiz yıllarda Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt tarafından Almanya merkezli en önemli 30 şirketi yönetmeye aday 100 kişiden biri olarak değerlendirdi. Son yıllarda Bosch Grubu içerisinde başarılı işlere imza atmaya devam eden Karakaş, grup içerisinde en üst noktaya tırmanan ilk yabancı kökenli yönetici olarak da adından söz ettirdi. Bosch’un otomobil departmanının Almanya operasyonunda başkan yardımcılığına kadar yükselen Karakaş’la birlikte yerli otomobil projesinin hangi yöne doğru ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz. Bosch geçtiğimiz hafta içerisinde bir açıklama yapmış ve yerli otomobilin üretim sürecinde her aşamada olunacağının bilgisini de vermişti.