reklamı kapat

POPÜLER

Teşvikle geliyor; Bakan Faruk Özlü’den yerli otomobil ile ilgili umutlandıran açıklama

Yerli otomobil projesinin küresel standartlara uygun olacağını ifade eden Faruk Özlü, model seçenekleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Son dönemi içerisinde olduğumuz haziran ayı itibarıyla CEO‘su belli olan yerli otomobil projesi beklediğimiz gibi artık daha sık aralıklarla gündeme geliyor. Bosch’ta üst düzey yöneticilik yapmış Ahmet Gürcan Karakaş‘ın liderliğinde devam edecek olan elektrikli otomobilin teknik detayları halen netlik kazanmış değil. Bu konuyla ilgili beklentiler yanıtsız bırakılırken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü AA Editör Masası’nda yerli otomobile yönelik yeni açıklamalarda bulundu. Ayrıca bir birim şeklinde kurulacak olan 50 araştırma merkezinde, toplamda 60 bin kişiyi AR-GE çalışmaları üzerine yetiştireceklerini belirten Özlü, donanımlı personel konusunun özellikle altını çiziyor.

Önemli bir ekip olacak

Açıklamalarında yerli otomobildeki model sayısına da değinen Özlü, aracın beş ayrı modelle piyasaya çıkacağını ifade etti. Sipariş konusunda da oldukça umutlu olduklarının altını çıkan bakana göre, halihazırda 1 milyon üzerinde sipariş alacak bir pazar büyüklüğü var. Halihazırda yürürlükte olan hurda teşvikine benzer felsefe üzerinden bir politikanın da izleneceğini söyleyen Özlü; “Yerli otomobilin tüketici için cazibesini artıracak teşvik sistemi olacak. Üretim maliyetleri için Babayiğit olarak nitelendirdiğimiz üretici isimlere birtakım destekler verilecek. Bu bir defaya mahsus olmak üzere AR-GE masraflarının tamamı veya bir bölümünün karşılanması şeklinde olabilir. Ortaya çıkacak bu otomobil her halükarda küresel piyasayla rekabet edebilecek ve başarı sağlayabilecek bir proje olacak.” diyerek beklenletileri olumlu yönde artırdı.