reklamı kapat

POPÜLER

canon

Canon’un devrim niteliğindeki sensörüyle ilgili son detaylar

Canon, 2010 yılında duyurduğu dünyanın en büyük CMOS sensörüyle ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı. Piyasadaki 35 mm tam sensörden tam 40 kat daha büyük olan sensör 200 x 200 mm boyutlarıyla tüm dikkati üstüne çekiyor. Şu anda 35 mm tam kare sensörün boyutunun 36 x 24 mm olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Advertisement

Canon, böylesine büyük bir algılayıcının sunduğu bazı zorluklar ve bunların nasıl üstesinden geldiği konusunda biraz detay veriyor. CMOS sensörlerinin boyutunun arttırılması, ışıktan dönüştürülen elektrik sinyalleri için bozulma ve iletim gecikmeleri gibi sorunların üstesinden gelmeyi gerektiriyor. Canon bu sorunları çözmek için sadece paralel işlem devresinden faydalanmakla kalmıyor, aynı zamanda transfer yönteminin kendisinde de ustalıkla çalışıyor.

Şirket, sensörün Japonya’nın Kiso Gözlemevi tarafından, şimdiye kadar kaydedilmeyecek olan ilk meteorların videosunu çekmek için kullanıldığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düşük ışık uzmanı

Canon, ultra düşük hassasiyetli algılayıcının, gece vardiyalı hayvanların davranışlarını incelemek veya düşük ışık koşullarında kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacağını belirtiyor.

İlginizi çekebilir

Canon’un 120 megapiksellik sensörü