reklamı kapat

POPÜLER

Canon 120 megapiksel 120MXS

Canon, tam 120 megapiksel kamera sensörüyle gövde gösterisi yapıyor [Video]

Fotoğraf dünyasında son yıllarda yenilik yapmadığı için eleştirilen Canon, profesyonel video tarafında ise güçlü çözümler sunuyor. Bu noktada üzerinde uzun zamandır çalıştığı bir 120 megapiksel kamera sensörü bulunan firma, yayımladığı yeni video ile adeta gövde gösterisi yapıyor.

Şirketin 2015 yılından bu yana geliştirdiği sensör, fotoğraf değil video odaklı görev yapıyor. 29.2mm x 20.2mm boyutu bulunan 120 megapiksel (13280 x 9184 piksel / 2.2 mikron piksel aralığı) CMOS sensör, saniyede 9.4 kare hızında çekim yapabiliyor. Bu ilk bakışta çok düşük görünüyor ancak 120MXS isimli sensörün farklı bir kullanım amacı bulunuyor. Bu sensör sayesinde mevcut çözümlerde elde edilemeyen detaylar yakalanabiliyor. Böylelikle örneğin bir stadyumdaki seyirciler sadece sensör ile yakınlaştırma yapılarak incelenebiliyor. Yani inanılmaz ağır ve büyük zoom lenslere olan ihtiyacı bitiren sensör, tek bir çekimde çok büyük bir alanı detaylı şekilde kayıt altına alabiliyor. Bu açıdan endüstriyel ve güvenlik amacıyla harika duran 120MXS, Full HD’nin yaklaşık 60 kat üstüne çıkıyor. Yayımlanan yeni videoda yapabildikleri gösterilen bu inanılmaz sensör, gerçekten mevcut çözümlere oranla aşırı büyük bir fark ortaya koyuyor.

Canon 120 megapiksel 120MXS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canon bu sensörü kameralarına koyacak mı?

Bu uzun vadede dahi çok mümkün görünmüyor. Sadece aşırı profesyonel bir çözüm olarak duran 120MXS, yine de megapiksel savaşının henüz bitmediğini gösteriyor. 4K’nın yaygınlaşmaya başladığı günümüzde biz 8K’ya (Yaklaşık 33.2 megapiksel) ne zaman geçilecek diye düşünüyoruz. Canon ise çıtayı inanılmaz yüksek bir seviyede tutuyor.

Video