reklamı kapat

POPÜLER

Canon sensör

Canon’dan “zifiri karanlığı yavaşlatan” sensör [Video]

Fotoğraf makinesi denildiği zaman akıllara gelen ilk isimlerden Canon, son yıllarda tüketiciye yönelik ürünlerinde rakiplerinin gerisinde kalıyor. Ancak şirket gerçek profesyonel alanda nefes kesici işlere imza atıyor. İşte bunlardan bir tanesi olan yeni sensör, adeta zifiri karanlığı yavaşlatıyor.

Advertisement

Kamera sensörü konusunda sektörün lideri Sony olmasına rağmen Canon da kendi çalışmalarına devam ediyor. Yukarıda dediğimiz gibi özellikle profesyonel alanda çok ileride yer alan firma, yeni sensörüyle  sınırları zorluyor. Bunu göstermek adına aşağıdaki videoyu yayımlayan firma, gelinen noktada artık zifiri karanlıkta görmeyi bir adım yukarıya çıkartıyor. Geliştirilen 2.2 megapiksel “35MMFHDXS CMOS Tam Kare (FF) Full HD sensör, saniyede tam 100 kare yavaş çekim yapabiliyor. Bunu inanılmaz düşük ışık koşullarında yapabiliyor olmasıyla fark yaratan teknoloji, benzersiz sonuçlar ortaya koyabiliyor. Özellikle geceleyin vahşi yaşamı görüntülemek için çok iyi duran sensör, tam 19um piksel boyutuna sahip. Bu ve diğer teknolojiler sayede az ışıklı ortamda yüksek hassasiyet ve hız sunabilen sensör, siyah beyaz ya da renkli alınabiliyor. Gece çekimlerinde kullanılan ve gerçek dışı görüntüler sunan kızıl ötesi çekimlere ihtiyacı bitiren Canon, dediğimiz gibi sınırları zorluyor. Bu sensörün güvenlik kamerası gibi birçok farklı alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canon, geçtiğimiz hafta da 120 megapiksellik bir sensör tanıttı

Bu 120 megapiksel CMOS sensör, saniyede 9.4 kare hızında çekim yapabiliyor ve sensör sayesinde mevcut çözümlerde elde edilemeyen detaylar yakalanabiliyor. İnanılmaz ağır ve büyük zoom lenslere olan ihtiyacı bitiren sensör, tek bir çekimde çok büyük bir alanı detaylı şekilde kayıt altına alabiliyor. Bu açıdan endüstriyel ve güvenlik amacıyla harika duran 120MXS, Full HD’nin yaklaşık 60 kat üstüne çıkıyor.

Video