reklamı kapat

POPÜLER

NASA Lockheed Martin X-Plane
NASA Lockheed Martin X-Plane

Efsane Concorde’un genlerini sürdürecek “süpersonik uçak” için tarihi gelişme

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzun süredir geleceğin süpersonik (Sesten hızlı yol alabilen) yolcu uçağını tasarlıyor. Bu konuda atılmış büyük adım, Concorde’un genlerini devam ettirecek uçak için heyecanı artırıyor.

NASA geçtiğimiz yıllarda şu an X-Plane olarak isimlendirilen uçak için Lockheed Martin ile bir ön tasarım anlaşması imzalamıştı. Ufak modelleri rüzgar tünellerinde test eden ve bilgisayar tasarımlarıyla hatırı sayılır bir noktaya gelen ortaklık, bir sonraki aşamaya da hazır. Resmi bir açıklama yapan NASA, X-Plane’in tasarım, prototip ve testleri için Lockheed Martin‘i seçtiklerini duyurdu. Bunun için 247.5 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olacak firma, X-Plane‘in gökyüzüne çıkartacak. Peki bu ticari amaçla hazırlanan uçağı hafızalardan silinmeyen Concorde‘dan farklı kılan şey ne?  Başına gelen kötü olaylar sonrasında rafa kaldırılan Concorde, ses hızını aştığı zaman çok büyük bir “Sonic Boom” patlaması oluşturuyordu. İşte bunun aşağıdaki şehirleri ve insanları rahatsız etmeyecek düzeye getirilmesini isteyen NASA, ayrıca sesten hızlı (1.513 km/s) seyir gürültüsünde de ciddi bir düşüş (75 db’ye kadar) hedefliyor. Bu da elbette gelecek için büyük önem arz ediyor. Üretim kontratını alan Lockheed Martin‘in prototipi 2021’e kadar hazırlaması gerekiyor. 2022 ortasında ise Amerika Birleşik Devletleri içerisinde gerçek test uçuşlarına çıkılması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Havacılığın geleceği NASA ve Lockheed Martin’in elinde

Bahsettiğimiz bu gelecek günümüzden çok daha hızlı ve sessiz görünüyor. Yüksek hızda yolculuk uzun mesafelerin hatırı sayılır oranda kısalması anlamına gelirken, bu alanda çalışan başka özel firmalar da bulunuyor. Hedeflenen sessizlik seviyesi için hazırlanan video ise aşağıda yer alıyor.

Video