reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Yerli otomobil projesi için dudak uçuklatan yatırım bedeli

Türkiye’nin ilk yerli otomobil projesi için çalışmalar son hızda devam ediyor. Herkesin merakla beklediği otomobil hakkında yapılan yeni açıklamalar, dudak uçuklatan yatırım bedelini gözler önüne seriyor.

Hürriyet‘te yer alan habere göre Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, teknik ve mali analizlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, kurulacak şirketin CEO’sunun da Ortak Girişim Grubu tarafından çok yakında seçileceğini duyurdu. Özlü, “Küresel çapta başarılı olmuş 3 kişi arasında CEO seçilecek” dedi. Bakan Özlü ayrıca yerli otomobilin orta sınıf (C) platformda olacağını ve 5 farklı kasa tipinden oluşacağını belirterek, ön görülen yatırım tutarının ise 3 milyar dolar hesaplandığını açıkladı. Alternatifli teşvik ve destek modelleri üzerinde çalışıldığı aktaran bakan, batarya teknolojilerindeki gelişmelerin hızlı olduğuna işaret ederek bu noktadaki maliyetlerin zaman içinde düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Faruk Özlü hepsine ek olarak şarj istasyonları planlamalarına da geçildiğini aktardı ve prototipin 2019’da oluşturulmasında bir sıkıntı görmediklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil ile dünyaya açılmak hedefleniyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı sözlerine şöyle devam etti. “Türkiye’deki sektörlere baktığımızda otomobil sektörü çok başarılı bir sektör. 29 milyar dolara yakın bir ihracatımız oldu. Her 2 dakikada bir otomobil üretiliyor. Bu rakamlara ticari araçlar dahil değil. Sadece otomotivden bahsediyoruz. Artık Türkiye’nin kendine ait bir tasarım ve marka ortaya koymasını gerektiriyor. Bundan sonraki aşamadan Türkiye bir marka oluşturmalı ve dünya pazarlarında yer almalı. Şunu ifade edeyim, dünyada bu sektör 35-40 yılda bir dönüşüm yaşadı.” Ayrıca araçtan hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda yurttaşın olduğunu belirten Bakan Özlü, kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacaklarını aktardı.

İlgili Video

Sürücüsüz Uber’in karıştığı ölümlü kaza