reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Tek şasi üzerine üç versiyon geliyor; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan yerli otomobille ilgili yeni açıklama

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu (OGG) İşbirliği Protokolü’nde yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Özlü, toplamda beş modelin planlandığını açıkladı.

Kasım 2017 itibarıyla resmiyete kavuşan yerli otomobilin üretim süreciyle ilgili gün geçtikçe yeni bilgiler ve açıklamalar gelmeye devam ediyor. 3 milyon dolar gibi bir yatırım bedeli üzerine planlanan projeyle ilgili açıklamaları ağırlıklı olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü‘den geliyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu (OGG) İşbirliği Protokolü”nde yeni gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Özlü, imza töreninin ardından, OGG üyesi 5 şirketin çalışmalara hız verdiğini söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Türkiye’nin Otomobili’nin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor” diyerek süreçle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Ar-Ge sürecinin sonuna gelindi

Projede teknik, mali analizin, fizibilitenin son aşamasına geçildiğine işaret eden Özlü, “Geldiğimiz noktada, devlet desteklerinin tasarımı üzerinde çalışılıyor. Ayrıca bir üst yönetici (CEO) ataması olacak, buna Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu karar verecek. CEO olarak çok sayıda ismin adı geçti ancak şu anda 3 isim üzerinde düşünülüyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu, CEO’sunu kendi içinde değerlendirip çalışma arkadaşlarını kendileri açıklayacaklar.” diye konuştu. Üretimin gerçekleştirileceği ilk konusunda da önemli detaylar veren Özlü, 22 ilden talep geldiğine dikkati çekerek, taleplerin değerlendirilerek en uygun il ve bölgenin seçileceğini bildirdi.

Modelin sınıfı değerlendiliyor

Geldikleri aşamada aracın hangi segmentte ve kaç modelle piyasa girileceğinin ele alındığına da işaret eden Özlü, “Mesela bir sedan olacak, bir spor kullanım modeli SUV cinsi olacak, bir genel maksat aracı olacak. Araçlar, B ve C segmentinde üretilecek. Bunların ortak noktası ise tamamen elektrikli olması. Modellerin ardından logo ve marka belirlenmesi çalışmalarına yoğunlaşacağız.” diyerek 2019 yılında prototipinin geliştirilmesi, 2021 sonunda ise seri üretime geçilmesi üzerine planlama yapıldığını söyledi.