reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil üretimi

Resmen açıklandı; İşte yerli otomobili hayata geçirecek şirketlerin tamamı

02 Kasım 2017

Beştepe’de düzenlenen toplantı kapsamında açıklanan markalar yerli otomobil üretimi için ortak adımlarla harekete geçecek.

Geride bıraktığımız gün ilk detayları paylaşılan yerli otomobil konsorsiyumuyla ilgili merakla beklenen açıklama resmi kaynaklardan geldi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TOBB’un girişimleriyle başlatılan, Anadolu Grubu, BMC ve Vestel isimleriyle ilk parçalarıyla kendisini gösteren ortaklıkta bugün sayı beşe yükseldi. Beştepe’de düzenlenen toplantıda yapılan son açıklamaya göre ortak girişim grubunda Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding yerli otomobilin bir araya getirilmesine birlikte hareket edecek. Hedef olaraksa önümüzdeki yılın ilk dönemleri içerisinde yerli otomobili üretecek tekil bir şirketin kurulması gösterildi.

Yerli otomobil için 2018’den itibaren çalışmalar başlıyor

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu; “Türkiye’nin markası, Türkiye’nin tasarımı, Türkiye’nin teknolojisi, hür olmak, hür yaşamak. Dışa bağımlılığı, fosil yakıtlara ihtiyacı azaltmak. Ekonomik anlamda Türkiye’nin kaynaklarıyla üretilmiş yüksek katma değerli ihracat gerçekleştirmek ve küresel ölçekte de ticari başarı için bu projeye önem veriyoruz. Bugün çok büyük bir hayali gerçekleştirmek için yola çıkıyoruz. 1960’larda başlayan rüyayı, 2017’de gerçeğe dönüştürmek için önemli bir adım atıyoruz. Türkiye’nin otomobilleri için varım diyen babayiğitlerle beraber buradayız. Biz de elimizi taşın altına koyduk, yaklaşık 5 aydır yüze yakın toplantı yaptık ve planlamasını gerçekleştirdik.

Yüzyıldır yollarda arabaların gezdiğini biliyoruz. Türkiye’nin bu teknolojiyi üretme noktasında geride kaldığının da farkındayız. Ama bugün küresel ekonomik sektörü ciddi dönüşüm içinden geçmektedir. Tesla gibi yeni bir şirket, yüzyıllık devlere kafa tutabiliyor. O yüzden Türkiye’nin otomobilinin de tam zamanıdır. Kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin teknolojik dönüşümü için de bir model olacaktır. Bu proje kapsamında geliştirilecek teknolojiler yeni ürün geliştirilmesini de tetikleyecektir. Geleceğin kritik teknolojilerine uyum sağlamak, yazılım sektörleriyle arasındaki ilişkileri şimdiden görüp bunlara yatırım yapmak en önemli ve öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Türkiye’nin otomobil projesi için geliştirdiğimiz bu yapı eminim ilerleyen yıllarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu teknolojik sıçramak için model olacaktır.” diyerek en kısa sürede somut adımların atılacağını ifade etti.