reklamı kapat

POPÜLER

AMCJavelinDefiant

AMC Javelin’i 1.036 beygirlik Hellcat motoruyla döndüren masalsı proje

SEMA’nın en iddialı projelerinden birisi olan AMC Javelin Defiant, her noktası üzerinde ciddi zaman harcanmış bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Amerikan klasikleri üzerine geliştirdikleri projelerle SEMA’daki yerini alan Ringbrothers ekibinin ilk projesi 1969 Dodge Charger Defector‘u geride bıraktığımız gün sizlerle paylaşmıştık. Ekibin organizasyonda örtülerini kaldırdığı diğer projesiyse doğrusunu söylemek gerekirse çok daha etkileyici oldu. Fuarın en iyi beş modeli arasına girecek olan geliştirmenin başrolündeyse özel ilgili olmayanların dışında herkesin bilmeyeceği bir 1972 AMC Javelin AMX var. Geçtiğimiz yıl sizlerle hikayesini paylaştığımız Javelin, 1988 yılında kepenk kapatan AMC’nin ardından adını bu yılki SEMA’nın imza modelleri arasına yazdıracak gibi gözüküyor. Projeyi hayata geçirmek adına Prestone ekibiyle ortaklığa giden Ringbrothers ortaya 1.036 beygirlik bir “şey” çıkarmış.

Tepeden tırnağa değişim

Kaputunun altında 6.2 litrelik sekiz silindirli “cehennem” imzalı bir motor barındıran araçta bu beygir değerinin elde edilmesi adına superşarj desteği uygulanıyor. Güç ünitesinden aktarma organlarına kadar her parçası özenle işlenen Javelin’de yazılımla kontrol edilen özel bir yakıt yönetim sistemi de yer alıyor. Bowler marka otomatik şanzımanla tüm bu kombinasyonları arka tekerlekten yere aktaran ekibin tahrik milini karbon fiber olarak tercih etmesi de dikkat çeken detaylardan. Aracın performansındaki en büyük destekçilerinden birisinin de Flowmaster egzoz sistemi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.


Motor bölümündeki karbon fiber detaylara dış bölümde de yer veren geliştirici ekibi kaput, ön çamurluklar, ızgara ve tamponların tamamında hafif alaşım parçalara yer veriyor. Bu felsefenin izlerinin ardındansa 1.304 kilogram gibi başarılı bir toplam ağırlık değeri elde ediliyor. Aks mesafesinde yaklaşık 15 santimetrelik bir artış gözlemlenen AMC Javelin Defiant süspansiyonların da dört noktalı bağımsız olarak değiştirilmesi sürüş dinamiklerinde kendisini fazlasıyla hissettirecek. Fuarın en zengin standlarından birisi olan Ringbrothers bölümü hafta sonuna kadar meraklıları tarafından ilgi görmeye devam edecek.