reklamı kapat

POPÜLER

AMC Javelin Pierre Cardin Edition

Amerikan otomobil endüstrisinin cevheri: AMC Javelin

29 Ekim 2016

Amerikan otomobil endüstrisinin Muscle Car olarak tabir ettiği otomobiller geçmişten günümüze en özel modeller arasında yer alır. Tarihin derinlikliklerinde kalan AMC Javelin bu tarihin pek fazla bilinmeyen değerleri arasında.

Amerikan otomobilleri denildiği zaman hemen hemen herkesin aklında belirli bir profil belirir. Otomotiv endüstrisine armağan ettiği “Muscle Car” etiketiyle birlikte kendi klasmanını oluşturan Amerikan otomobilleri, Ford ve Chevrolet çekişmesiyle eşsiz modelleri kullanıcılar ile buluşturuyor. Özellikle 60’lar ve 70’ler döneminde zirve yapan bu çekişmeye Pontiac gibi üreticilerde dahil oldu. Ford Mustang ile başlayan bu akımın geçmişten günümüze en büyük çekişmesi Chevrolet Camaro ve Dodge Charger ile devam ediyor. Bugün sizlere Amerikan otomobil tarihinde bu çekişmeye dahil olmuş lakin rekabette yenik düşmüş bir üretici ve modelden bahsedeceğiz. American Motor Corporation bir diğer deyişle AMC Javelin.

1954 yılında kurulan AMC, kepenk kapattığı 1988 yılına kadar büyük ve küçük segmentte birçok model üretti. Amerikanın büyük üçlüsü olarak adlandırılan Ford, GM ve Chrysler‘e karşı cesur bir atılım sonucu kurulan şirket, aktif olarak kendi adı altında sadece 28 yıl ürün hayatına devam edebildi. İleriki süreçte el değiştiren marka Chrysler bünyesine katılmaktan kurtulamadı. AMC’nin kendi markası altında ürettiği bir model, bu küresel güçlere karşı en ciddi kozunu ortaya koyduğu silah oldu.

amcjavelin6
1967 yılında ilk jenerasyonu ile küresel güçlere başkaldıran AMC Javelin, Muscle Car ligine iddialı bir şekilde giriş yaptı. 1968 model yılıyla satışına başlanan AMC Javelin’in oldukça ilgi görmesi bekleniyordu. Segmente iddialı bir giriş yapmaktaki kilit noktanın farklılık arz eden yeniliklerin sunulması gerekliliğinin bilincinde olan AMC ekibi, Javelin’de kullandıkları güvenlik geliştirmelerinde fiberglass materyallere yer vererek sınıfında bu opsiyone sahip ilk model olma özelliğiyle birlikte sunuldu. İleriki süreçte AMC bu özelliğin imza markalarından birisi haline geldi. Güvenlik geliştirmeleriyle Javelin’i diğer rakiplerinden ayıran en büyük özellik model dahilinde sunulan bagaj hacminin segmentinin neredeyse en iyisi olmasıydı. MotorTrend, 68 kasa Javelin’i yapılan değerlendirilmelerin ardından “Yılın Otomobili” ödülüne layık gördü. Bu başarı, tarih kayıtlarına yeni çıkış yapan bir modelin kazandığı en önemli ödüllerden biri olarak kayıt edilecekti.

amcjavelin15
1970 yılında tazelenmiş yeni yüzüyle kullanıcıların karşısına çıkan Javelin’de sportif ön tampon ve daha büyük kaput aracın görünüşünü daha “kaslı” hale getirdi. Otomobilin sürüş dinamiklerine pozitif etki katan aerodinamik iyileştirmeler ve süspansiyon geliştirmeleride yeni tasarımı tamamlayan yenilikler arasındaydı. 1970 modelde dikkat çeken en büyük gelişmelerden biriside günümüzde akıllı telefon ekranlarının güvenliğini sağlayan Corning Gorilla Glass‘ın üreticisi olan Corning firmasının geliştirdiği oldukça hafif rüzgarlıklardı.

AMC Javelin Pierre Cardin Edition
Javelin’in ilk jenerasyonun ardından AMC’nin yeni girişimi ünlü tasarımcı Pierre Cardin ile atılan imza oldu. 1972 ve 1973 yılları arasında üretilen 4.152 adet Javelin, Pierre Cardin imzasıyla özel versiyon olarak üretildi. Tamamen iç tasarıma özgü olan bu ortaklıkta, Pierre Cardin imzalı özel çizgiler Javelin’de sunuldu. Pierre Cardin imzalı özel modellerin satışlarına 1 Mart 1972 yılında başlandı.

Üretildiği 1974 yılına kadar sadece iki jenerasyon olarak sunulan AMC Javelin’de sunulan motor seçenekleri konusunda da bir hayli zengindi. Üretim hayatı boyunca 3.8, 4.1, 4.8, 5.6, 5.9, 6.4 ve 6.6 litre gibi farklı hacim seçenekleri ile sunulan Javelin’in ilk jenerasyonuyla sahip olduğu 145 beygirlik güç değeri 285 beygire kadar yükseldi. Manuel vitesin yanı sıra otomatik şanzıman seçeneği AMC Javelin’nde sunulan opsiyonlar arasındaydı. AMC firması Javelin ile yaptığı tüm girişimler ve geliştirmelere rağmen beklediği satış rakamlarına ulaşamadı. Karşısına çıktığı rakiplerin küreselleşmiş olması markanın daha fazla direnememesindeki etkenlerdendi. 1988 yılında kepenk kapatan AMC’nin Javelin modeli Amerikan otomobil tarihinin sayfalarında yer alan en önemli modeller arasındaki yerini her zaman koruyacak.

Sizin en beğendiğiniz Muscle Car modeli hangisi?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Amerikan otomobil endüstrisinin cevheri: AMC Javelin” için 4 cevap

  1. LOG dedi ki:

    Sizin en beğendiğiniz Muscle Car modeli hangisi?

  2. Batu dedi ki:

    1971 Ford Mustang 428 Super Cobra Jet

  3. log dergisi otomobil ile ilgilenen editör mü aldı, ne çok asfalt kategorisi haber oldu.

  4. vampire hunter D dedi ki:

    1966 Superformance GT40 MkIhttps://uploads.disquscdn.com/images/9ecb2925b5f15769eb56d18a16fec886746da1a536a258c85e6b304ce8ea1b90.jpg