reklamı kapat

POPÜLER

Efsanenin 50. yaşına özel kutlama: Chevrolet Camaro SS Fifty [Galeri]

Chevrolet’in ilk olarak 1967 yılında piyasaya sürdüğü, sonradan imzası niteliğindeki modelleri arasında yer alan Camaro’nun 50’nci yılına özel bir serisi satışa sunulmaya hazırlanıyor. Geçmişten günümüze adeta efsane haline gelen Camaro’nun tarihine kısa bir yolculukla beraber satışa çıkacak modelin detayları haberimizde.

Amerikan otomobil sanayisinin Muscle Car olarak nitelendirdiği performans modelleri, model yılı kaç olursa olsun dünya genelinde ilgi görür. Bu furyanın en büyük iki temsilcisi hangisi diye sorulduğunda ise akıllara gelecek modeller her zaman bellidir: Ford Mustang ve Chevrolet Camaro. Geçtiğimiz süreçte bu rekabete dahil olup rekabeti artırmayı hedefleyen AMC gibi üreticiler de olmadı değil. AMC‘nin Javelin modeli de bu mücadeleye dahil olmaya çalışmış lakin hayatına çok fazla devam edememişti.

1967camaro
Gelelim bu yazımızın başrol oyuncusuna: Chevrolet Camaro! Camaro, 1967 yılından beri kendine has bir kitle oluşturmayı başarmış nadir modeller arasında yer alıyor. Chevrolet Camaro, şu anda altıncı jenerasyonu ile karşımızda ve geçmişteki o asaletinden hiçbir şey kaybetmiş değil. Markanın ilk jenerasyonun en güçlü motorunda 7.0 litre‘lik 8 silindirli motor yer alıyordu.

1970camaro
Serinin ikinci jenerasyonu ise 1970 yılında yeni yüzü ile karşımıza çıkıyor. İlk jenerasyonuna göre daha geniş bir yapıya sahip olan yeni jenerasyonda SS paketi ile birlikte 300 beygirlik V8 motor görev alıyor. 396 üretim rakamı ile satışa sunulan serinin, Z/28 modeli ise 360 beygirlik güçlendirilmiş motor ile sunuluyordu.

1992camaro
Chevrolet Camaro, 1982 yılında ise yenilenen yüzü ile üçüncü jenerasyon olarak karşımıza çıkıyor. Geride bırakılan modellere göre daha keskin tasarım çizgileri ile sunulan üçüncü jenerasyon Camaro’da 4 ileri otomatik şanzıman seçeneği de sunuluyordu. Aracın ağırlığı ise ikinci jenerasyondan tam 227 kg daha hafifti. 1992 yılında bu seriye özel 25’inci yıl özel paketi 5.0 litre‘lik motor seçeneği ile satışa sunulmuştu.

1993camaro
Dördüncü jenerasyon ise ürün hayatını 1993-2002 yılları arasında devam ettirdi. Bu seri de diğer serilerde olduğu gibi F-Body platformu üzerine inşa edildi. İleriki süreçte Convertible olarak da piyasaya sunuldu. Bu seri ile birlikte tüm Camaro serilerinde Anti-lock fren sistemi standart haline geldi. 1997-98 yılları arasında ise 330 beygirlik sınırlı üretim SS’ler bu dönemde oldukça ön plana çıktı.

2010camaro
Yeni jenerasyon Camaro ise, ünlü çizgi roman serisi Transformers‘ın sinemaya uyarlanması ile birlikte karşımıza Bumblebee olarak çıktı. Oldukça beğenilen tasarımı ile popülerliğini artıran ve 2010’da yılın tasarımı ödülüne layık görülen yeni nesil Camaro’nun bu tasarımı, günümüz itibarıyla canlılığını koruyor. Bu serinin en tepe motorlarından biri olan 8 silindirli ünite 6.2 litre haciminde 580 beygir güç üretiyor.

camaro503
Ve günümüz. Chevrolet geride bırakılan 50 başarılı yılı özel bir seri ile taçlandırmaya hazırlanıyor. 50’nci yıla özel olarak tasarlanan Camaro Fifty, Chevrolet Camaro’nun geçmişten günümüze gelmiş olduğu son noktayı temsil ediyor. Camaro SS Fifty‘te 455 beygir güç üreten 6.2 litre‘lik 8 silindirli motor görev yapıyor. Aracın 50’nci yıla özel oluşunun izlerini taşıyan Fifty imzası farklı bölgelere konumlandırılmış. Aracın iç kısmında da bu izleri görmek mümkün. Camaro SS Fifty’nin dış hatlarında Chevrolet’in Nightfall Grey adını verdiği metalik şeritler de sadece bu modelde sunulacak olan özel eklemeler arasında yer alıyor. İleriki süreçte Camaro Fifty için 7.0 litre hacmine ve 550 beygir güce sahip motor seçeneğinin de sunulacağı açıklandı. Aileye yeni eklenen Fifty serisi ile birlikte Camaro’nun, Mustang ile olan ezeli rekabeti sonsuza kadar devam edecek.