reklamı kapat

POPÜLER

Chevrolet Camaro

Mustang’in ardından Chevrolet Camaro’nun yayılma planında da küçük hacim turbo motor olabilir!

General Motors’un önemli isimlerinden Todd Christensen, Chevrolet Camaro için yeni bir yol haritasının çizilebileceğine işaret etti.

Otomobil dünyasının son dönemlerinde motorlarla ilgili en çok iki şu iki terimle haşır neşir olduk diyebiliriz; “Hacim küçültme modası“, “Elektrik“. Eğer bir gün birisi, aralarında bir bağ bulunmayan bu kelimelerin aynı anlama geleceğini bizlere söyleseydi belkide ufak bir tebessümle başımızdan savuştururduk. Lakin durum hiç de bu şekilde değil ve “emisyon” üzerine ortaya çıkan standartlar bu iki kelimeyi sürekli aynı cümle içerisinde bir ara getirmemize vesile oldu. 60’lı yılların ortalarında başlayan macerasıyla otomobil tarihinin ikonları arasında yer alan Mustang bile madalyonun hacim küçültme kısmından etkilenerek 2.3 litrelik EcoBoost motorla satılmaya başlandı. Kompakt binek ve SUV sınıfında piyasayı istila eden bu furya bir Amerikan kası için de yayılma politikasında yer alacak.

“Yeni planlama gerekli”

Ford’un Mustang’de yaptığı hamleye benzer bir hamleyi uygulamak için harekete geçtiği söylenen Chevrolet, Camaro’nun ulaşılabilir versiyonları üzerinde çalışıyor. Projeyi İlk adımda sekiz silindirli versiyon için ele aldıklarını söyleyen General Motors Ar-Ge Departman Başkanı Todd Christensen önümüzdeki süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. GM Authority’ye verdiği röportajda; “Camaro’yu daha uygun ve ulaşılabilir fiyatlarda sunmanın planını yapıyoruz. Chevrolet bunun için birkaç farklı opsiyon üzerinde odaklanıyor. Bunların arasında V8 versiyon için de çalışmalar olsa da markanın güncel trendlere odaklanmasına ihtiyaç var.” diyerek 2.0 litrelik dört silindirli motor seçeneğinin daha yaygın olmasına işaret etti. Halihazırda Camaro’dan sunulan 275 beygir güç ve 400 Nm tork üreten bu motor, 310 beygir güç ve 474 beygir güç üreten 2.3 litrelik EcoBoost karşısında şimdilik aşağıda görülse de, alınabilecek bir kararın ardından değerlerin geliştirilebileceği ihtimalini de düşünmek gerekiyor. Hazırlıkları devam eden yeni jenerasyonla birlikte gelebileceği söylenen “ulaşılabilir” Camaro versiyonlarının karşımıza ne gibi özelliklerle çıkabileceğini hep birlikte göreceğiz.

İlgili video