reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla

Tesla sabotajının arkasındaki isim belli oldu

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Tesla sabotajının detayları belli oldu. Elon Musk‘ın şirketi hukuki mücadeleye başladı.

Salı günü sizlerle Elon Musk’ın tüm Tesla çalışanlarına şirket içi bir sabotajın gerçekleştiğine dair bir e-posta gönderdiğini paylaşmıştık. Şirket çalışanı tarafından gerçekleştirilen bu sabotajda çalışanın şirketin önemli kademelerinde kod değişimleri yapmış olabileceği kaydedilirken, büyük bir verinin de bilinmeyen üçüncü parti şirketlere sızdırıldığı kaydedilmişti. Gönderilen e-postada ise çalışanın ismi açıklanmamıştı. Şirket geçtiğimiz çarşamba günü çalışanla ilgili hukuki süreci başlattı. Martin Tripp isimli eski işlemci teknisyeni, şirkete sabotaj uygulamakla suçlanıyor. Hazırlanan dava metninde Tripp’in şirketin gizli ve ticari sırlarını hacklediği, bu bilgiyi de üçüncü parti şirketlere sızdırdığı kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla sabotaj krizi büyüyor

Tripp’in üç farklı çalışanın bilgisayarını hackleyerek özel verileri çaldığı da belirtilmiş. Şirket, Tripp’in üretim sistemini hacklediğini itiraf ettiğini söylüyor. Tesla aynı zamanda eski çalışanı çalınan bilgilerle ilgili medyaya yanlış bilgiler vermekle suçluyor. Şirketin haberlere yansıyan Model 3’le ilgili “pil sorununa” ilişkin kaynağın da Tripp olduğu iddia ediliyor. Dava metni, Tripp’in hangi medya şirketlerine bilgi sızdırdığını ise yazmıyor. Ancak bu ayın başlarında Business Insider’ın “içeriden aldığı bilgilere göre” bu konuda hazırladığı bir makale mevcut. Hazırlanan dava metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili video

Model 3 tanıtımı