reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla

Elon Musk’tan Tesla sabotajı ile ilgili ciddi rüşvet suçlaması

Geçtiğimiz günlerde patlak veren Tesla saborajı davasında işler büyüyor. Gazetecilere ateş püsküren Elon Musk‘ın hedefinde ise belirli bir isim var.

Haziran ayında Tesla’da büyük bir olay patlak verdi. Detaylarını ayrıca yazdığımız bir sabotaja maruz kalan Tesla için Elon Musk, tüm şirkete bir bilgi e-postası atmış ve şirket içi çalışanlardan birinin dışarıya bilgi sızdırdığını, içeride de önemli bilgileri değiştirmiş olabileceğini kaydetmişti. Detaylarını buradan okuyabileceğiniz sabotaj vakası kısa sürede davaya dönüştü elbette. İlk etapta ismi açıklanmasa da, dava ile beraber sabotajın arkasındaki kişinin Martin Tripp isimli eski işlemci teknisyeni olduğu ortaya çıktı. Dava metninde ise Tripp medyaya yanlış bnilgiler vermekle suçlanıyordu. Şirketin haberlere yansıyan Model 3’le ilgili “pil sorununa” ilişkin kaynağın da Tripp olduğu iddia ediliyordu. Ancak söz konusu gazetecinin ismi paylaşılmamıştı. O dönem şüphelenilen isim ise Business Insider’da bu konuda makale yazan ve makaleyi “içeriden aldığı bilgilere” dayandıran Linette Lopez‘di.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk, Twitter’da sorguladı

Basının şüphelendiği ismin Lopez olduğu ise kesinleşti. Çünkü Elon Musk dün Twitter’da bir kez daha gazetecileri eleştirirken Lopez’e kritik bir soru sordu. Musk, Lopez’in Tesla hakkında yanlış bilgi içeren sayısız makale yazdığını kaydederken bir kullanıcının tweet’iyle işler daha farklı bir boyuta taşınıyor. Bir Twitter kullanıcısı Lopez’in açığa satışçı Jim Chanos’la röportaj yaptıktan sonra Tesla’ya tavrının değiştiğini iddia ediyor. Açığa satış işlemi aslında sahip olunmayan ancak satış işlemini yaptıktan sonra fiyatının düşmesi beklenen hisse senedini satmak anlamına geliyor. Musk’ın bu soruya cevabı ise şöyle oluyor: “Lopez gerçekten Tesla’nın en büyük açığa satışçısı için içeriden bilgi mi sızdırmaya çalışıyorsun? Eski Tesla çalışanı seni resmi olarak ona rüşvet vermekle suçladı ve karşılığında sana önemli Tesla verileri gönderdiğini belirtti. Bu doğru mu?

Lopez doğrudan bir cevap vermek yerine Business Insider’ın böyle bir şey olmadığına ilişkin tweet’ini ve destek tweet’lerini paylaştı.

İLGİLİ HABERLER