reklamı kapat

POPÜLER

Cam filminde son karar açıklandı; hangi cam filmleri yasak olacak?

Gündemimizden düşmeyen cam filmi konusunda resmi bir açıklama daha yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hangi filmlerin serbest olacağına değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın konu hakkında “Yanlış yaptılar, düzeltmeleri için talimat verdim” sözleri sonrasında cam filmi için resmi adımlar atılıyor. Biraz önce konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaptığı açıklamada şunları söyledi. “İçişleri Bakanlığımız, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ve bizim Bakanlığın uzmanları bir araya gelecekler. Cam filminde emniyetin görüntü olabileceği bir limit ile kriter getireceğiz. O kriteri aşanlar yasağa takılacak, o kriterin altında kalanlar serbest olacak. Teknik bir çalışma yapacağız, müştereken karar vereceğiz”.  

Bakan Faruk Özlü buna ek olarak yasağın önce kaldırılıp daha sonra geri getirilme nedeni hakkında da konuştu. “Film konusunda geçen sene Emniyet Genel Müdürlüğümüzden bize gelen görüş olumluydu. Yani film olabilir, kaldırılmasını istemiyordu. Gecen sene ki olumlu görüş doğrultusunda bir yönetmelik hazırladık. Bunu yayınladık. Fakat geçiş sürecini 26 Ekim 2017 olarak belirledik. Bu esene Emniyet Genel Müdürlüğümüzden gelen yazı ise cam filmi yasağının uygulanmasıydı. Emniyet Genel Müdürlüğümüzle 3 aydan fazla süren görüşmeler yaptık. Terör konusunda birkaç örnek verdiler. Reina Saldırısı gibi. Şundan korktuk, bir terör hadisesi olunca 40-50 kişi ölür. Cam filmi olan bir araçla teröristler kaçar, bunun sorumluluğunu alamayız diye çekindik. Dolayısıyla biz Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ısrarlı taleplerine uyduk. Yoksa bizim Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde bu cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır. Ama can güvenliği söz konusu olunca bir şey diyemiyoruz”

Cam filmi konusunda yasaklar durduruldu

Konu hakkında dün konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cezaları 8-10 gündür tamamen kestik. Bir tane ceza kesilmeyecek bu konu aydınlığa kavuşana kadar. Talimat verdim bu konuda.” cümlelerini kurmuştu.