reklamı kapat

POPÜLER

Cam filmi

Cam filmi konusunda yeni açıklama; yasak kalkıyor mu?

Türkiye’de son günlerde “cam filmi” konusunda sürekli değişen bir gündem bulunuyor. Yaklaşık altı ay önce açıklanan kararla yasal hale gelen film, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta tekrar yasaklamıştı. Konu hakkında herkesi ilgilendiren yeni bir açıklama yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın “Araçların İmal, Tadil ve Montajı” yönetmeliğinde değişikliğe gidilmesine dair kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Kararın gazetede yayınlanmasıyla araçlarda cam filmi ve renkli cam yeniden yasak kapsamına alınmış ve ciddi para cezaları da uygulanmaya başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın konu hakkında “Yanlış yaptılar, düzeltmeleri için talimat verdim” sözleri sonra resmi bir açıklama daha geldi. İçişleri bakalı Süleyman Soylu konu hakkında “Cam filmi bugün tamamen yasak. O yasak kalkıyor. Belli bir standart geliyor. Ön, arka, yan camlarda ne kadar olacak, kimler üretebilir… Her şeyin yukarıdan aşağı standardize edildiği bir süreci arz edeceğiz’ dedi. Film cezasına da değinen Soylu, “Cezaları 8-10 gündür tamamen kestik. Bir tane ceza kesilmeyecek bu konu aydınlığa kavuşana kadar. Talimat verdim bu konuda.” cümlelerini kurdu.

Cam filmi konusunda yasaklar durduruldu

Şu an sonucu netleşmeye konu hakkında yasaklar durdurulmuş durumda. Bu kargaşa içinde ceza yiyenlerin ne yapacağı bilinmezken, sürecin artık en kısa zamanda netleşmesi gerekiyor.