reklamı kapat

POPÜLER

apple watch

Akıllı saatler ne kadar doğru ölçümler yapıyor?

Giyilebilir cihazlarda kalp ritmi ölçümü standart haline gelmeye başlamış durumda. Neredeyse her akıllı saat ve bileklikte kalp ritmi sensörü bulunuyor. Peki bu sensörler gerçekten ne kadar doğru ölçüm yapabiliyor? Yapılan test bu soruya cevap buluyor. 

Testte Apple Watch, Samsung Gear S2, MIO Alpha 2, Microsoft Band, Fitbit Surge ve 60 diğer giyilebilir cihaz bulunuyor.  Kalp ritmi takibi konusunda Apple Watch başı çekiyor. Apple Watch’un hata oranının yalnızca yüzde 2 olduğu ve dolayısıyla çok gerçekçi sonuçlar verdiği belirtiliyor. İlginç bir şekilde Samsung Gear S2 en fazla hata yapan cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Kalp ritmi ölçümünde Gear S2’nin hata payının yüzde 6,8 olduğu ifade ediliyor.

Yürüyüş ölçümünde yalnızca 3 cihaz yüzde 5 ve altında hata payıyla öne çıkıyor. Apple Watch’ta yüzde 2,5 hata payı bulunurken PulseOn’da bu oran yüzde 4,9’a çıkıyor. Microsoft Band ise yüzde 5,6 hata payıyla fena olmayan bir performans sunuyor. Geri kalan cihazların hata payı ise yüzde 6,5 ile yüzde 8,8 arasında değişiyor.

Son olarak kalori ölçümü konusunda tüm cihazlar sınıfta kalıyor. Hiçbir cihaz gerçek kalori ölçüm cihazlarına yakın değerler sunamıyor. Buna rağmen yüzde 27 hata payıyla Fitbit Surge ilk sırada yer alırken Microsoft Band yüzde 33’le ikinci ve Apple Watch yüzde 40 ile üçüncü sırada kendine yer buluyor. PulseOn ise yüzde 92 hatayla neredeyse tamamen yanlış ölçüm yapıyor. Yapılan detaylı çalışmanın tamamına buradan göz atabilirsiniz.