reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic’ten kamerayla kalp ritmi ölçümü yapabilen teknoloji

Kalp ritmi sensörleri özellikle giyilebilir cihazlar alanında yaygın olarak kullanılıyor. Bu sensörün kullanılabilmesi için bir saat veya bilekliğin takılması, özel bir kıyafet giyilmesi ya da parmağımızı bir noktaya dokundurmamız gerekiyor. Panasonic’in yeni kamera teknolojisi ise yalnızca görüntüyle kalp ritmi ölçümü yaparak yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. 

Panasonic’in söz konusu kamera teknolojisinde kalp ritminin ölçülmesi istenen kişinin herhangi bir yere dokunması veya bir cihaz takması gerekmiyor. Bunun için kamera, derinin analizini yapıyor ve buradan kan basıncını ölçebiliyor. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ve karşıdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğinin kamerayla yapılan kalp ritmi ölçümünden anlaşılmasını sağlayan teknoloji yakın gelecekte hayatımıza girecek gibi görünüyor.

Uzmanlar bu teknolojinin birçok kullanım alanı bulunduğuna dikkat çekiyor. Ofislerde bu kameraların kullanılarak çalışanların stres seviyelerinin ölçülebileceği ve böylece çalışma şartlarında iyileştirmelere gidilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca bu kameranın güvenlik noktalarında da önemli bir görev üstlenebileceği düşünülüyor. Potansiyel suçluların adrenalin seviyesi yükseldiğinden ve kalp atışları hızlandığından dolayı bu kişilerin henüz bir suç işlemeden yakalanabileceği düşünülüyor.

Teknoloji oldukça gelişmiş olduğundan kullanımın yalnızca şirketler ve kurumları değil, tüm kullanıcıları kapsayacağı söyleniyor. Firmaların kullanıcıların kalp ritmini kolayca ölçmesini sağlaması için bu kamerayla donatılmış cihazlar geliştirebileceği belirtiliyor. Panasonic’in kalp ritmi ölçüm teknolojisinin nerelere ulaşacağını hep birlikte göreceğiz.

 

YORUMLAR