reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce’dan son yılların en anlamlı çocuklara özel elektrikli otomobili

İngiliz üreticinin bu projesi gören herkesi yüzünde anlamlı bir tebessüm bırakacak.

Elektrikli otomobillerin günlük kullanımda yaygınlaşmasıyla birlikte, bu otomobillerin çocuklara özel versiyonlarını da son zamanlarda çok sık da olmasa görmeye başladık. Gerek McLaren‘ın gerekse üç tekerlekli otomobilleriyle bildiğimiz İngiliz üretici Morgan‘ın çocuklara yönelik geliştirdiği elektrikli araçlarına yakın zamanda şahit olduk. Bugün sizlerle yine çocuklara özel olarak dünyanın en prestijli otomobil üreticilerinden bir tanesi olarak kabul edilen Rolls-Royce’un geliştirdiği bir elektrikli aracı paylaşıyoruz. Lakin bu seferki projeyi diğerlerinden ayıran gerçekten çok anlamlı bir özelliği var.


Çocuklar bir kenara yetişkinler için bile ameliyat masasına yatmak fazlasıyla can sıkıcı bir durum. Bu duruma maruz kalmak durumunda kalan kişiler çocuklar olunca işler şüphesiz çok daha can sıkıcı bir hal alıyor. Özellikle psikolojik olarak çok zor bir dönem olan bu süreci biraz da olsa daha katlanabilir hale getirmek adına harekete geçen Rolls-Royce, ticari amacın dışında geliştirdiği elektrikli aracıyla sizler gibi bizlerinde yüzünde tebessüm oluşmasına vesile oldu. İngiltere’de yer alan St. Richard‘s Hastanesi’nin cerrahi müdahale bölümünde kullanılmak üzere geliştirilen araç 400 saatlik bir çalışmanın ardından tamamlandı.


SRH adı verilen aracın geliştirme aşasında görev yapan proje ekibi, araçta kullanılacak olan bazı parçaları üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak geliştirdi. 24V‘luk bataryanın kullanıldığı elektrikli aracın maksimum sürati saatte 16 kilometre olsa da aileler dilerlese bu hız değerini 6,4 km/s olarak sınırlayabiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan marka CEO’su Torsten Müller-Ötvös, “SRH’nin, çocukların tedavi süreçlerinde yaşadıkları strese az da olsa olumlu katkıda bulunmasını umuyoruz.” diyerek böyle bir projede yer aldıkları için oldukça memnun olduklarını belirtti. Biz de zorlu şartlar altında tedavi sürecinde olan çocuklara yönelik bu tarz projeleri ülkemizde de görmeyi umuyoruz.